03 Aralık 2009 00:00

Üzerini örtmeye çalışıyorlar

EGE Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekan ataması, üniversitelerdeki demokrasi tartışmalarını ve YÖK’ü bir kez daha gündeme getirdi.

Paylaş

EGE Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekan ataması, üniversitelerdeki demokrasi tartışmalarını ve YÖK’ü bir kez daha gündeme getirdi. Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube ve SES İzmir Şubesi, dün yaptıkları bir açıklama ile Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanlık seçiminde YÖK’ün uyguladığı antidemokratik tutumu kınadı.
Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube’de yapılan basın toplantısında, SES ve Eğitim Sen şubeleri adına ortak basın metnini KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç okudu. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın “Oylama sonuçlarını bilmiyordum” açıklamasına atıfta bulunan Kılıç, “En küçük bir işlem için dahi istihbarat toplayarak karar almanın alışkanlık haline geldiği YÖK açısından bu açıklama doğru değildir. Gerçeklerin üzeri örtülmek istenmektedir” diye konuştu.
TALEPLERİNİ SIRALADILAR
Prof. Dr. Serhat Çınarcık yerine en az oyu alan Prof Dr. Celal Artunç’un YÖK tarafından atanması, Ege Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyeleri tarafından istifalarla karşılanmıştı. Bu tepkilere destek verdiklerini de sözlerine ekleyen Kılıç, “Demokratik üniversite ve akademik özgürlük için olduğu kadar parasız, nitelikli, kamusal eğitim ve iş güvencesi doğrultusunda verilecek her türlü mücadelenin içinde olacağımızı da buradan açıklıyoruz” dedi. “Üniversiteler, 12 Eylül askeri darbesinin otoriter ve baskıcı zihniyetinden kurtulmalı, üniversite özerkliğinin hayata geçirilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı, YÖK yerini üniversitelerin doğrudan temsil edildiği demokratik bir üst kurula bırakmalı ve bu kurul, üniversitenin tüm bileşenlerinin katıldığı bir seçimle belirlenmelidir” şeklindeki taleplerle açıklamayı bitiren Kılıç’ın ardından, SES İzmir Şube Başkanı Doktor Ergun Demir söz aldı. Meclis’teki siyasi partilerin de sözde YÖK kurumunun kaldırılması gerektiğini söylediğini, ancak 12 Eylül darbesi ile hesaplaşmaya kimsenin yanaşmadığını ifade eden Demir, “Bu tarz yaklaşımlar sadece üniversitelerde, rektör, dekan seçimlerinde değil hastanelerde başhekim, müdür, başhemşire seçimlerinde de yaşanmaktadır. O yüzden, üniversitelerde, hastanelerde seçimlere bütün bileşenler katılmalıdır” diyerek, sözlerine son verdi. Açıklamaya, Eğitim Sen 4 No’lu Şube de katılarak destek verdi.
YÖK ÇARK ETTİ
YÖK'ten yapılan açıklamada, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine dekan atamasıyla ilgili 'Dekan istifa etsin' haberlerinin doğru olmadığı iddia edildi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Dağıtımcılarımıza özel güvenlikçiler saldırdı

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa