03 Aralık 2009 05:00

Firmanın zam fırsatçılığı öğrencileri dondurdu

Konya’da doğal gaz dağıtım şirketinin, zam beklentisiyle okulların talep ettikleri miktardaki gazı peşin paraya rağmen vermediği öğrenildi.

Paylaş

Konya’da doğal gaz dağıtım şirketinin, zam beklentisiyle okulların talep ettikleri miktardaki gazı peşin paraya rağmen vermediği öğrenildi.
Bazı okulların, peşin paraya rağmen gaz alamadığı için kaloriferlerinin yanmadığı iddia ediliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise firmayla görüşmelerine rağmen bir mesafe alınamadığını belirtiyor.
Konya’da İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, yakıt ödeneklerini okullara gönderdi. Isınma giderleri için ayrılan parayla doğal gaz almak isteyen okul yöneticileri, ilginç bir olayla karşılaştı. Peşin para vererek gaz almak isteyen okul yöneticileri, şehirde doğal gaz dağıtımını yürüten Gaznet firmasından şaşırtıcı bir cevap aldı. Firma yetkilileri, peşin paraya rağmen okullara cüzi miktarda gaz vereceklerini söyledi. Bunun üzerine okullar durumu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine aktardı. Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, firma yetkilileriyle defalarca görüşmelerine rağmen netice alamadıklarını ifade ediyor.
FİRMA SESSİZ
Milli Eğitim kaynakları, “Firma, önümüzdeki ay doğal gaza zam gelebileceği için istediğimiz gazı vermiyor. Bir okulumuz 20 bin TL’lik gaz talep etmesine rağmen firma 5 bin TL’lik gaz verebileceğini iletti. Konuyu önümüzdeki günlerde Konya’ya gelecek olan Milli Eğitim bakanımıza ileteceğiz” açıklamasında bulundu.
Bazı okul aile birlikleri ise havaların soğumasının kendilerini tedirgin ettiğini dile getiriyor. Özellikle domuz gribinin her geçen gün yayılmasının kendilerini tedirgin ettiğini belirten aileler, Konya’da gripten 23 kişinin hayatını kaybettiğinin altını çiziyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, ‘Doğal gaza zam yapılmayacak’ açıklamasına rağmen tavrında ısrar eden dağıtım firması, öğrencileri mağdur ediyor.
Öte yandan, iddialarla ilgili olarak görüş talep edilen Gaznet firması, genel müdürün yurtdışında olduğunu belirterek iddialara cevap vermedi. (Konya/CİHAN)

‘ZAM YOK’ DİYEN BAKANA YANIT

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Şimdilik gaza zam yok” açıklamasına tüketicilerden ‘Bizi aldatma’ yanıtı geldi.
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, doğal gaza aralık ayında yapılacak zammın çok dikkat çekeceğinin düşünülerek 2010 Ocak ayına ertelendiğini ifade etti. Çetin, 2010 yılında doğal gaza yapılacak zamların yüzde 70’i bulabileceği uyarısı yaptı. Çetin dün yaptığı yazılı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Doğal gaza zam haberlerinin belki haberciler açısından bir cazibesi olabilir ama bizim açımızdan zamların hiçbir cazibesi yok” demesine de tepki gösterdi. Bakan Yıldız’ın “Şimdilik zam yok” dediğini belirten Çetin, demeç iyi okunduğunda da aralık ayında yapılacak olan zammın çok tepki çekeceği düşünüldüğü için 2010 Ocak ayına ertelendiğinin anlaşıldığını ifade etti. Çetin, bakanın açıklamasından İran ve Azerbaycan’dan alınan doğal gazın otomatik fiyatlandırmaya tabi olduğunun da anlaşıldığını ve 2010 yılında yansıyacak zammın da bu şekilde yüzde 50 ile 70 arasında olacağını dile getirdi.
Tüketicilere ulaşan mal ve hizmetlere zam yapmanın şimdiye kadar gelen tüm hükümetlere her zaman cazip geldiğini belirten Çetin, “Bir yandan iktidar yandaşlarının kendi hükümetlerince yapılan zammı gönüllü kabullenişleri, diğer yandan iktidar destekçisi olmayan tüketicilerin ortak ve örgütlü olmayan tepkileri, zamların pervasızca yapılmasına neden oluyor” dedi. 2008 yılında da doğal gaza toplamda yüzde 75 zam yapıldığını hatırlatan Çetin, yıllardır benzine, gıdaya ve daha birçok şeye yapılan zamların, AKP Hükümeti’ne hep çok cazip geldiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Çetin, Bakan Yıldız’a, “Tüketicileri geçici olarak oyalamayı bir yana bırakın” diye seslendi. Çetin, mayıs ayına kadar doğal gaza zam yapılmayacağı sözü verilmesini istedi. ANKARA
ÖNCEKİ HABER

Dikili korkuya teslim olmayacak

SONRAKİ HABER

Suudi Arabistan: İran'ın yaptığı kanıtlanırsa savaş eylemi olarak değerlendirilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa