03 Aralık 2009 00:00

Kayıp yakınları yas sürecini tamamlamalı

İnsan hakları örgütleri ve kayıp yakınları, faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ve gözaltında kayıpların ölüm nedenleri ve şekilleri araştırılarak...

Paylaş

İnsan hakları örgütleri ve kayıp yakınları, faili meçhul cinayetlere kurban gidenler ve gözaltında kayıpların ölüm nedenleri ve şekilleri araştırılarak, ölümlerin belgelenmesi, kayıp yakınlarının ölüleri ile vedalaşıp yas süreçlerini tamamlayabilmeleri için kayıplar projesi başlattı. İHD, Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD), Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), YAKAY-DER ve Kayıp Yakınları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), başlattığı Kayıplar Projesi’ne ilişkin TİHV’de basın toplantısı düzenlendi.
25 yıldır devam eden savaş, bu savaşın yarattığı tahribat ve bu savaşın içinde kaçırılan, öldürülen ve cesetleri bugüne kadar bulunamayan, dolayısıyla yakınlarının yas sürecini tamamlanması engellenmiş, öldükten sonra dahi haklarından yoksun bırakılmış ölüler... Bu ölülere ait kemikler, buldozer ve kepçelerle yapılan kazılarda bulunuyor. Şu an yapılan kazıların bilimsel ilkelere aykırı olduğu ve gerçeklerin üzerini örttüğüne dikkat çekilen açıklamada, bağımsız bir çalışma yürütmek için böylesi bir projeye ihtiyaç duyduklarını söyledi.
KAZI ALANI ARAŞTIRILMALI
Kayıp projesi, çalışma alanı olarak üç ayrı basamaktan oluşuyor. Başlangıç olarak bütün kayıp yakınlarıyla görüşülmesinin ardından kayıplara ilişkin tüm bilgiler toparlanacak. Elde edilen veriler ve anlatımlar üzerinden kayıplara ilişkin mezarlara ulaşmak için hazırlanan haritalarla havadan, yüzey üstü ve yüzey altı çalışmalar yürütülecek. Bu evrede teknolojik olarak son tekniklerden yararlanılacağı belirtilirken, maddi olarak destek sağlamak amacıyla uluslararası kurumlara kaynak başvurusunda da bulunulacak. Üçüncü aşamada ise üniversitelerin iş birliği ile kayıp yakınlarından alınacak DNA örnekleri, oluşturulacak veri bankalarında saklanarak, bu örnekler üzerinden sağlıklı tespitler yapılması amaçlanacak.
KAZILAR ÖLÇÜTLERİN ALTINDA
Kayıplar projesine ilişkin basın açıklaması yapan TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “Bu ülkede hep birlikte barışacaksak, kayıplarımızı, acılarımızı yaralarımızı konuşmadan, sarmadan barışabilmek olanaklı değil. Önemli bir sürecin başlatılması gerekiyor. Bu da kayıplarla yakınlarını buluşturma çabaları ile söz konusu” dedi.
Fincancı, kayıpların bulunmasına yönelik olarak toplu mezarlarda birtakım çalışmalar yapılmakla birlikte, bunların çok rastlantısal yapıldığını dile getirdi. Çalışmaların tamamen bilimsel yöntemlerle yapılmasına ilişkin üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Fincancı, şu an itibariyle yürütülmekte olan çalışmaların gerçekleri ortaya çıkarmaktan öte üzerini örtmeye dönük olduğuna dikkat çekerek, bu çalışmaların Adli Tıp uzmanları, sosyolog ve antropologlarla çok disiplinli olarak yürütülmesi gerektiğini vurguladı.
Öncelikle şu an yapılan kazıların, kayıplar projesinde tanımlanan disiplinlerin olmadığı koşullarda gerçekleştirilmesinin kaygı verici olduğuna dikkat çeken Fincancı, titiz bir inceleme yürütülmesi gerekirken, kepçeyle yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular üzerinde yapılan çalışmaların uluslararası ölçütlerin altında kaldığına dikkat çekti. “Devletin işlediği iddia edilen suçların araştırmasında devletin bir kurumunun bu araştırmayı yapıyor olması da Türkiye’de sıkça karşılaştığımız çok ciddi paradokslardan birisi” diyen Fincancı, bu çalışmaları yürüten birimleri, ilgili bilimsel disiplinlerle ve bağımsız araştırma kurumları ile çalışmaya davet etti.
DELİLLER KARARTILIYOR
YAKAY-DER Başkanı Cemal Pektaş ise bugüne dek yaptıkları başvuruların çoğunun takipsizlikle sonuçlandığını vurguladı. Soruşturma izni verilen kazılarda elde ettikleri kemiklerin Adli Tıp Kurumu’na ulaşmadan mühürlü kutularından çıkarıldığını, kaybedilmeye çalışıldığını ifade eden Pektaş, delillerin karartılmaya çalışıldığını ifade etti. Pektaş, TİHV’in hazırladığı bu projeyi desteklediğini, kamuoyunun da destek vermesi gerektiğini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kadına yönelik şiddet ölüm getirdi

SONRAKİ HABER

Salihli’de domates hasadı başladı: Üretici de tüccar da memnun değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa