03 Aralık 2009 00:00

KPSS mühendisleri de mağdur ediyor

KPSS’nin 2009 yılı Kasım atamaları, sorunları yine beraberinde getirdi.

Paylaş

KPSS’nin 2009 yılı Kasım atamaları, sorunları yine beraberinde getirdi. Atamalarda Elektrik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nin ayrı kadrolarda ve farklı sayılarda ilan edilmesine, Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) tepki geldi.
TMMOB’a bağlı EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, mühendislik mesleğinin hatalı eğitim politikalarıyla itibarsız hale getirilmek istendiği ve elektrik-elektronik mühendislerinin KPSS’de alanlarıyla ilgili pek çok işyerine alınmayarak işsizliğe mahkum edildiği belirtildi. Açıklamada, elektrik mühendisleriyle elektrik-elektronik mühendislerinin farklı meslek gruplarıymış gibi gösterilmesi eleştirilirken, birçok elektrik mühendisliği öğrencisinin ek dersler alarak elektrik-elektronik mühendisi olarak mezun olduğu, ancak elektrik mühendisliği kadrolarına alınmadığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Uzun zamandır süren bu sorunlar KPSS 2009 Kasım ataması döneminde de yinelenmiştir” denildi.
“Toplam 21 ayrı işyeri için 39 elektronik-elektronik mühendisi alınacağı duyurulurken, toplam 50 ayrı birim için 79 elektrik mühendisi kadrosu ilan edilmiştir” görüşü ifade edilen açıklamada, 49 üniversiteden her yıl 3-4 bin mezun verildiğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Kamuda açılan kadroların azlığı, işsiz mühendislerin katlanarak artmasına neden olmaktadır” denildi. Son olarak Elektrik, Elektronik, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Biyomedikal, Elektronik Haberleşme bölümlerinden mezun olacakların sayısının ihtiyaca göre planlanması ve nitelikli, ücretsiz eğitim hakkı tanınması istenirken, KPSS’de yaşanan mağduriyet ve haksızlıkların giderilmesi talep edildi. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

İşçinin manevi varlığı yasal koruma altında

SONRAKİ HABER

Barışa renk kat: Elazığ'da mahalleli duvarlara barışı çizdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa