03 Aralık 2009 00:00

Öcalan için eylemler sürüyor

MARDİN’in Nusaybin ilçesi ve Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını proteste etmek için toplanan gruba, polis müdahale etti.

Paylaş

MARDİN’in Nusaybin ilçesi ve Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını proteste etmek için toplanan gruba, polis müdahale etti.
Kandil ve Mahmur’dan gelen barış grubu üyeleri, dün Diyadin’deydi. Binlerce kişi tarafından karşılanan barış grubu üyeleri, Öcalan lehine atılan sloganlar eşliğinde DTP ilçe binası önüne geldi. Kitleye seslenen Kandil Grubu’ndan Gülbahar Çiçekçi ve Mahmur Grubu Üyesi Nurettin Turgut, yaptıkları konuşmalarda Öcalan’ın cezaevi koşullarına değinerek, koşulların düzetilmesini istediler. Türkiye Barış Meclisi Üyesi Mehmet Şirin Tunç da bir konuşma yaptı.
KİTLEYE MÜDAHALE
Yapılan konuşmaların ardından kitle, Öcalan üzerindeki baskıları kınamak amacıyla yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşüne yolda barikat kuran polisler, gaz bombası ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Müdahaleye gençlerin taşlarla karşılık vermesi üzerine sokaklarda çatışmalar başladı. 3 kişi gözaltına alındı. Nusaybin’de Özgür Yurttaş Derneği önünde toplanan 1500 kişi, Çağçağ Caddesi’ne doğru yürümek istedi. Yürüyüşe geçen kalabalık gruba, çevrede yoğun güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, gaz bombaları, tazyikli ve boyalı su ile müdahale etti. Kalabalık grup da polislere taşlarla karşılık verdi. Yaşanan olaylar ilçede gerginliğe yol açtı. Diyadin’de Barış ve Demokratik Çözüm Gruplarını karşılama etkinliğinin ardından yürüyüşe geçen kitleye polis müdahale etti. İlçenin değişik noktalarında süren eylemler sırasında gaz bombası isabet eden ve ağır yaralanan
M. Sait Sarıhan, Diyadin Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 5 kişi de gözaltına alındı. Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde yürüyüş düzenleyen binlerce kişi, Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etti. Kandil ve Mahmur’dan gelen barış grubu üyeleri, Hakkari’de kitle örgütü temsilcileriyle bir araya geldi. Heyet üyeleri, bugün de Çukurca ilçesine geçerek DTP ilçe binası önünde halka hitap edecekler. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hükümet somut adım atmıyor

SONRAKİ HABER

Maganda kurşunu neredeyse can alıyordu: 2 kişi rastgele açılan ateşle yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...