03 Aralık 2009 00:00

Obama’nın barışa katkısı sürüyor!

Barışa dair umut dağıttığı için Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’a 30 bin asker daha gönderme kararı aldı.

Paylaş

Barışa dair umut dağıttığı için Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan’a 30 bin asker daha gönderme kararı aldı. Uzun süredir beklenen yeni Afganistan stratejisini West Point Amerikan Kara Harp Akademisi’nde yaptığı 35 dakikalık konuşma ile açıklayan Obama, bu kararıyla birçok Demokratı kızdırırken Cumhuriyetçileri memnun etti.
1 ASKERİN MALİYETİ 1 MİLYAR DOLAR
Obama’nın yeni Afganistan stratejisinde en fazla ilgi çeken ayrıntı ise ABD askerlerinin Temmuz 2011 tarihinden itibaren çekilecek olması. Obama, konuşmasında çekilme işleminin kaç ayda ya da yılda tamamlanacağı konusunda açık konuşmazken ilk etapta ne kadar askerin eve geri döneceğine de açıklık getirmedi. Obama, 30 bin ek askerin Afganistan’a gönderilmesinin 2010 yılının ilk altı ayında tamamlanacağını da dile getirdi.
Afganistan’a gönderilecek 30 bin asker ile bu ülkedeki ABD askerlerinin sayısı 100 bini geçecek. Bu ise zor günleri hala atlatamayan ABD ekonomisine daha fazla maliyet getirecek. Ek asker göndermenin ABD’ye sadece bu yıl için 30 milyar dolara mal olduğunu belirten Obama, savaşın mali yükünün göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.
Afganistan’a gönderilen askerlerin hedefi, Taliban ve el Kaide militanlarına karşı mücadele etmek, önemli yerleşim merkezlerinde güvenliği sağlamak ve güvenlik sorumluluğunun Afganlara devredilmesi için gerekli ortamın hazırlanmasına yardımcı olmak olarak ifade edildi. Afganistan’a durumun son birkaç yıldır kötüleşmekte olduğuna dikkat çeken Obama bu durumun ABD için de tehdit oluşturduğunu iddia etti.
Afganistan ve Pakistan hükümetlerinin tehlikede olduğunu söyleyen Obama, Pakistan’ın nükleer silaha sahip olmasının durumu daha da ciddileştirdiğini belirtti. Obama yolsuzluk yapan Afgan yetkililerin cezalandırılması gerektiğini de dile getirmekten kaçınmadı. Afganistan hükümetinin şiddet kullanmaktan vazgeçen Taliban militanlarıyla masaya oturmasını desteklediklerini ifade eden Obama, Afgan halkına da seslenerek, ABD askerlerinin Afganistan’da uzun süreli kalmak istemediğini söyledi.
VİETNAM BENZETMESİNE KIZDI
Afganistan işgalini Vietnam’a benzeten yorumları reddederek, ikisine dair karşılaştırmanın “tarihin yanlış okunmasının bir sonucu” olduğunu öne süren Obama, ülkesinin Afganistan’daki varlığının Vietnam’a dönmeyeceğinin sözünü verdi.
Vietnam’ın tersine, ABD’ye Afganistan’da, 43 ülkenin içinde yer aldığı bir koalisyonun da katıldığını ve geniş kapsamlı, yaygın bir direnişle karşılaşılmadığını söyleyen Obama, Vietnam ile Afganistan arasındaki en büyük farkın, “”Amerikan halkının Afganistan’dan zalimce saldırıya uğraması ve El Kaide tarafından bir hedef olarak görülmesi” olduğunu söyledi.
OBAMA DA11 EYLÜL’E SIĞINDI
Yaşanan tüm zorluklara ve Taliban’ın kazandığı ivmeye” rağmen, “Afganistan’ın kaybedilmediğini” ifade eden Obama, ülkesinin Afganistan’daki ana hedefinin “El Kaide terör şebekesinin yenilgiye uğratılması olduğunu” kaydetti. Obama, El Kaide’nin Afganistan’da 11 Eylül’den önceki rakamlara ulaşmadığını, ancak sınır boyunca güvenli barınak imkanları edinebildiğini belirtti.
“11 Eylül’de saldırıya buradan uğradık, yeni saldırılar da buradan tezgahlanıyor” ifadesini kullanan Obama, önceli George W. Bush’un uyguladığı “korku salarak halkı ikna etme” stratejisine sarıldı. Obama, “ABD ve Amerikan halkının güvenliğinin Afganistan’da tehlikede olduğunu düşünmesem, her bir askerimizin yarın evine dönmesi için memnuniyetle talimat verirdim” dedi.
LİDERLERE BİLGİ VERDİ
Barack Obama, yaklaşık üç ay süren ön hazırlık sonucu oluşturduğu yeni stratejiyi açıklamadan önce Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile de görüştü. Video bağlantısı ile yapılan görüşmenin bir saat kadar sürdüğü ve Obama’nın yeni stratejisinin içeriği konusunda bilgi verdiği açıklandı.
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Barack Obama, konuşması öncesinde, Batılı müttefiklerinin yanı sıra, Çin ve Rusya liderlerini de arayarak, yeni stratejiye ilişkin bilgi verdi. Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın, bölgedeki durumun herkes için ortak bir tehdit oluşturduğu ve alınacak önlemlerin de bu çerçevede olması gerektiği için dünya liderleriyle görüşmeler yaptığını bildirdi.
Afganistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Zahir, AFP’ye yaptığı açıklamada, bakanlığın ABD’nin Afganistan’la ilgili yeni stratejisinden memnun olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

NATO, 5 BİN ASKER DAHA GÖNDERECEK

ABD’nin, Afganistan’a 30 bin kişilik ek asker gönderme kararından sonra NATO’nun da bu ülkeye en az 5 bin asker daha göndereceği bildirildi. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO ülkelerinin ve müttefiklerinin, Afganistan’a en az 5 bin asker göndermesini beklediğini belirterek, bu sayının bir kaç bin fazla olabileceğini de söyledi. Rasmussen, Obama’nın açıklamasının ABD’nin yeni Afganistan politikası ve yaklaşımını yansıttığını belirterek, “Bunun Afganistan ve NATO için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum” dedi. Rasmussen, “Afganistan konusunun ABD’nin yalnız başına üstlendiği bir görev olmadığını” da söyledi.
Afganistan’a asker gönderilmesine karşı çıkan Avrupa kamuoyunun bu ülkede sağlanan ilerlemeler hakkında bilgilendirilerek ikna edilebileceğini ileri süren Rasmussen, bu kapsamda gelecek yıl 10-15 vilayetin güvenliğinin Afgan makamlarına devrinin iyi bir örnek olacağını kaydetti.
Afganistan’da 9 bin askerle ikinci büyük güç olan İngiltere, 500 ilave askerle bu rakamı 9500’e çıkarmaya hazırlanırken, Washington’un 1500 ek asker beklediği Fransa, mevcut 3400 kişilik muharip gücüne takviye yapmak yerine Afgan güvenlik güçlerini eğitme çabalarını artırmaya odaklanacağının işaretini verdi. Afganistan’da 4300’e yakın askerle üçüncü büyük işgal gücü olan Almanya’nın da kısa vadede bu sayıyı artırması beklenmiyor. ABD yönetiminin çağrılarına, Polonya, İtalya ve İspanya’nın birkaç 100’er askerle cevap vermesi bekleniyor. Washington yönetimi, NATO üyeleri dışında Gürcistan, Yeni Zelanda, Güney
Kore ve Japonya’dan da ilave asker talep ediyor.
NATO’nun Afganistan’daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığını geçen ay bir yıl süreliğine ikinci kez devralan Türkiye’nin, Afganistan’da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1500 civarında tutması bekleniyor.
Öte yandan, NATO dışişleri bakanları ağırlıklı olarak Afganistan’daki operasyonları ve ilave asker ihtiyacını görüşmek için bugün Brüksel’de bir araya gelecek.

İŞGAL KOMUTANI:İSTEDİĞİM KAYNAĞI ALDIM

Afganistan’daki NATO ve ABD kuvvetlerinin komutanı General Stanley McChrystal, ABD Başkanı Barack Obama’nın yaptığı açıklamayla kendisine belirgin bir görev verdiğini ve ihtiyacı olan kaynağı temin ettiğini söyledi.
McChrystal, Daily Telegraph gazetesinde yayımlanan açıklamasında, “Başkanın Afganistan ile Pakistan’a bakış açısı, bana gayet belirgin bir askeri görev vermiş ve bu görevi yerine getirmek için ihtiyaç duyulan kaynağı temin etmiştir” dedi.
McChrystal, Obama’nın yeni Afganistan stratejisi üzerinde çalıştığı 3 aylık sürecin başlangıcında Beyaz Saray’a uzun bir rapor sunmuş ve ek asker talebinde bulunarak Amerikan kamuoyunu ve hatta yönetimini ikiye bölen yeni strateji konusundaki tartışmanın mimarları arasında yer almıştı.

TALİBAN SÖZCÜSÜ:DİRENİŞİ GÜÇLENDİRİR

Taliban, ABD Başkanı Barack Obama’nın Afganistan’a 30 bin ek Amerikan askeri gönderme kararının Afganistan’daki direnişi güçlendireceğini savundu.
Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi, “ABD Başkanı Obama’nın Afganistan için yeni ve utanç verici stratejisini açıkladığını, ancak Obama'nın ülkeyi askeri olarak kontrol etme ümidinin gerçekleşmeyeceğini, ek 30 bin askerin sadece direnişi güçlendirebileceğini”belirtti. Sözcü, “daha önce Rusların başına geldiği gibi, Amerikalıların amaçlarına ulaşamayacaklarını anladıklarında çekilmek zorunda kalacaklarını, Obama’nın Afganistan’da ölen birçok askerin tabutunu göreceğini” söyledi.

DIŞ BASINDA OBAMA’NIN KARARI

Associated Press (AP): “Obama’nın Kumarı” başlığıyla verdiği haberde, ABD Başkanının, nasıl bir başkan olduğunu gösterecek kritik anda, ABD’lilerin savaş konusunda giderek artan kötümserliğine rağmen asker takviyesine onay verdiğini ve böylece Afganistan’daki askeri mevcudiyetlerini artırma kararı aldığını yazdı.
AFP, Cumhuriyetçi kesimin, çekilme tarihi verilmesinden rahatsızlık duyduğunu, bunu zayıflığın bir göstergesi olarak algıladıklarını ve direnişçilerin cesaretlendirildiği düşüncesinde olduklarını belirtti.
BBC: Obama’nın açıklamasına internet sitesinde geniş yer veren BBC, askerlerin çekilme tarihinin verilmesinin yaratabileceği rahatsızlığa dikkati çekti. Taliban’ın ülke genelinde güçlenmeye devam ettiğini hatırlatan BBC, çekilme tarihinin açıklanmasıyla Afganları, kendilerini tehdit eden Taliban’a değil de hükümete güvenmeleri konusunda ikna etmenin daha da zor olacağını belirtti. BBC, Afganların büyük bölümünün, sorunun daha fazla askerle değil, Taliban’la masaya oturarak çözülebileceği inancında olduğunu da kaydetti.

Daily Telegraph: Haberinde, “Obama bir eliyle verirken diğer eliyle alıyor” başlığını kullanan Daily Telegraph gazetesi de askerlerin geri çekilme tarihinin açıklanmasına dikkati çekti. Obama’nın “Afganistan’a 30 bin asker gönderilmesinin hayati ulusal çıkarımıza olduğuna karar verdim”, “Askerlerimiz 18 ay sonra eve dönmeye başlayacak” sözlerini ön plana çıkaran gazete, Obama’nın, “Ağırlımızı koyuyoruz, ama sonra yokuz” diyerek sıra dışı bir açıklama yaptığını yazdı.

AFGANİSTAN’DAKİ MEVCUT İŞGAL ASKERİ SAYISI

ABD34800
İngiltere9000
Almanya4365
Fransa3095
Kanada2830
İtalya2795
Hollanda2160
Polonya1910
Bosna Hersek460
Çek Cumhuriyeti690

İspanya1000
Romanya990
Türkiye720
Danimarka700
Belçika530
Norveç480
Bulgaristan460
İsveç430
Avustralya1350
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AVRUPA GERÇEĞİ

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’nun ablası: Soruşturmaya dair kafamızda pek çok soru var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa