04 Aralık 2009 05:00

Engellilerden Erdoğan’a tepki

3 ARALIK Dünya Engelliler Günü’nde sokaklara dökülen engelliler, Başbakan Erdoğan ile konuşmak isterken korumalar tarafından zor kullanılarak susturulan ...

Paylaş

3 ARALIK Dünya Engelliler Günü’nde sokaklara dökülen engelliler, Başbakan Erdoğan ile konuşmak isterken korumalar tarafından zor kullanılarak susturulan Engeliler Federasyonu Başkanı Turan İçli’ye yapılan muameleyi protesto etti. İstanbul’da Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapan engelliler, bu muamelenin kendilerine verilen değeri gösterdiğine dikkat çekti.
‘ÖZÜR DİLEYİN!’
Taksim Meydanı’nda İstiklal Caddesi girişinde toplanan engelliler, buradan anıta kadar yürüdüler. Türkiye Sakatlar Derneği ve Altı Nokta Körler Derneği adına ortak açıklamayı yapan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Birleşmiş Milletler Engellilerin Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan hükümetin, sözleşmenin gereklerini yerine getirmesini istedi. Son yıllarda engellilerin yaşam koşullarının daha da zorlaştığını dile getiren Boyraz, son olarak Başbakan’la konuşmak isteyen Turan İçli’nin susturulmasının, kendilerine verilen değeri gösterdiğini belirtti. “Sorumluları engellilerden özür dilemeye çağırıyoruz” diyen Boyraz, “Engellilerin söyleyeceği sözler, kimleri neden bu kadar korkutmuştur” diye sordu.
‘DUYARLI DAVRANIN!’
Sağlık, eğitim ve ulaşım konularında yaşadıkları sorunların çıkarılan yasalarla daha da ağırlaştığını ifade eden Boyraz, yetkililerin ve toplumun duyarlı davranması halinde sorunlarının çözüleceğini dile getirdi.
Konuşmaların ardından sona eren açıklamaya, Harb-İş Anadolu Yakası Şubesi ile bazı siyasi parti yöneticileri ve bazı belediyelerin yöneticileri destek verdi.
‘ANLAYIŞ BEKLİYORUZ’
Bursa’da düzenlenen yürüyüşte engelliler, toplumdan anlayış beklediklerini dile getirdiler. Bursa Engelliler Meclisi, Yıldırım ve Osmangazi Engelliler Meclisi ile engelli dernekleri tarafından düzenlenen yürüyüşte, sadece bir gün hatırlanmakla sorunların çözülmeyeceği vurgulandı.
(İSTANBUL-BURSA)
ÖNCEKİ HABER

İşiçleri Bakanı’na Esenyurt soruları

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa