04 Aralık 2009 00:00

İşiçleri Bakanı’na Esenyurt soruları

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, Esenyurt’ta polisle girdiği çatışma sonucu infaz edildiği ...

Paylaş

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a, Esenyurt’ta polisle girdiği çatışma sonucu infaz edildiği iddia edilen Alaattin Karadağ’ın ölümünü sordu. Verdiği soru önergesinde Halis, TKİP üyesi olduğu açıklanan Karadağ’ın 3 yıl önce çalıştığı fabrikada iş kazası geçirdiğini ve sağ elinin 4 parmağının koptuğunu hatırlattı, “Ailesinin verdiği bilgiye göre, kendisi sağ elini kullanan bir kişidir. Bu durum, karşılıklı çatışma iddialarını şüpheli kılmaktadır” dedi. 19 Kasım’da yaşanan olayın ardından ailenin olaydan 23 Kasım’da haberdar edildiğine dikkat çeken Halis, görgü tanıklarının, Ford Transit marka bir araçtan inen uzun boylu bir sivilin, yerde yatan Karadağ’a ateş ettiğini söylediklerini vurguladı. Halis, Atalay’a şu soruları yöneltti:
*Çatışma olarak gösterilen olayda Karadağ’dan ele geçen silah neden açıklanmadı ve silah nerededir?
*Uzun boylu, sivil kim?
*Olayla ilgili hakkında idari ve adli soruşturma yapılan amir ve polis memuru var mıdır? Yoksa, olayla ilgili bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
*Saat 21.00 sıralarında yaralanan Alaaddin Karadağ, saat 02.00’ye kadar neden hastaneye götürülmedi?
*Ölenin kimliğinin hemen tespit edildiği ve ailesinin adresinin de resmi belgelerde kolayca ulaşılabilecek durumda olmasına rağmen, kendilerine neden hemen haber verilmemiştir?
*Faili polis olarak iddia edilen bu ölümde soruşturma polisin inisiyatifinden çıkarılacak mıdır?
*Aynı bölgede bir hafta önce de “Dur ihtarına uymadı” gerekçesi ile iki kişi daha vurularak yaralanmış ve tutuklanmıştır. Bölgede kolluğun tutumu hakkında bir soruşturma var mıdır?
*Kolluk güçlerinin, sık sık dur ihtarına uymadığı gerekçesi ile ateş açması ve yaşanan ölümler karşısında bir önlem alınacak mıdır? (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Cizreliler Derneği’ne silahlı saldırı

SONRAKİ HABER

Maraş’ta serinlemek için nehre giren genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa