04 Aralık 2009 00:00

Barış için 7 bölge 4 iklim Veli Beyazgül

Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni... Türkiye’nin dört bir yanından yöre dernekleri, barış için bir araya geldi.

Paylaş

Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi, Sünni... Türkiye’nin dört bir yanından yöre dernekleri, barış için bir araya geldi. 100’den fazla yöre derneğinin katılımıyla oluşturulan Barış ve Kardeşlik Platformu, savaşa karşı olan tüm kesimleri bir araya getirmeye çalışıyor. Bu amaçla çeşitli etkinlikler gerçekleştiren platform bileşenleri, seslerinin duyulmamasından yakınıyorlar.
Vartolular Derneği Genel Merkez binasında bir araya geldiğimiz platform temsilcileriyle bundan sonra yapacakları konusunda görüştük.
Görüşmeye Aktif Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Işık, Van İli Özalp-Saray Derneği Başkanı Ekrem Eralmaz, Van İli Özalp-Saray Derneği Başkan Yardımcısı Zeynal Sarımlı, Eyüp Ordulular Derneği Başkanı Halit Cımbırtıoğlu, Marmara Bölgesi Diyarbakırlılar Derneği Başkanı Murat Gökhan ile Barış ve Kardeşlik Platformu Sözcüsü Dr. Harun Kaya (Muş İli Vartolular Derneği Halkla İlişkiler Birim Başkanı) ile Platform Sekreteri Av Selami Kurt da (Aktif Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Sekreteri) katıldı.
HER YERDEN KATILIM VAR
12 Eylül 2009 tarihinde yayınladıkları deklarasyonla kamuoyuna çağrıda bulunduklarını dile getiren dernek temsilcileri, platforma Tekirdağ’dan Diyarbakır’a, Trabzon’dan Mersin’e, Afyon’dan Yozgat’a kadar Türkiye’nin her yerinden katılım olduğunu anlattılar. “Barış ve kardeşlik konusundaki kaygıların sadece Doğu ve Güneydoğulu yerel derneklerin hedefleri olduğu bilinir. Ancak bu platformla birlikte savaştan zarar gören veya savaşa karşı gelen bütün kesimlerin kucaklaşmasının hedefliyoruz” diyen dernek temsilcileri, kültürler ve inançların yanı sıra Türkçe, Kürtçe, Lazca, Zazaca, Ermenice, Çerkezçe ayrımı yapmaksızın bu topraklarda konuşulan bütün dilleri kucaklamak istediklerini kaydettiler.
SİLAHLAR SUSMALI
Bu nedenle Demokratik Açılım ve benzeri çalışmaları desteklediklerini duyuran dernek temsilcileri, taleplerini şöyle dile getirdiler: “Her şeyden önce acil olarak silahların susması gerektiğine inanıyoruz. Silahlar sustuktan sonra diğer konuların rahatlıkla konuşulabileceği bir ortam kendiliğinden oluşacaktır. Kan ve barut kokusunun halklarımız üzerinde kabus olmaktan çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz.” Yıllardır sorunların silahların gölgesinde çözülmeye çalışıldığına, ancak savaş ve şiddetin yeni acılar yaratmaktan başka bir faydası olmadığına dikkat çeken dernek yöneticileri, son 25 yıldır silahlanmaya ayrılan paranın bütçede büyük gedikler açtığını, bu paralarla eğitim, sağlık ve diğer yatırımların kolaylıkla gerçekleştirilebilmesinin mümkün olduğunu anlattılar. 6 Aralık Pazar günü Esenyurt’ta bulunan Van Özalp Derneği binasında onlarca dernek temsilcisinin katılımıyla “Barış ve Kardeşlik Kahvaltısı” düzenleyerek son gelişmeleri değerlendireceklerini dile getiren dernek yöneticileri, platforma destek verdiklerinin listesinin “www.demokratikacilimidestekliyorum.com” adresinden takip edilebileceğini bildirdiler. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EVİMİZİ BAŞIMIZA YIKMAYIN!

SONRAKİ HABER

Dr. Fatih Yaşlı: Berlin’den nihai bir çözüm çıkmasını beklemek fazla iyimserlik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...