04 Aralık 2009 00:00

Haddini bilmez müdür görevden alınsın

DEDAŞ Diyarbakır İl Müessese Müdürü Nihat Nurbaki’nin Diyarbakırlı kadınlara yönelik olarak sarf ettiği onur kırıcı sözlere tepkiler artıyor.

Paylaş

DEDAŞ Diyarbakır İl Müessese Müdürü Nihat Nurbaki’nin Diyarbakırlı kadınlara yönelik olarak sarf ettiği onur kırıcı sözlere tepkiler artıyor.
Diyarbakır Elektrik Dağıtım Şirketi’ndeki (DEDAŞ) görevine birkaç ay önce atanan Nurbaki’nin yerel bir gazeteye verdiği röportajda, yoksul, kocası cezaevinde ve askerde olan Diyarbakırlı kadınlara yönelik olarak sarf ettiği “Dahası eşi askerde olanlar, parası olmayan yalnız bayanlarla cinsel ilişki karşılığında fatura sıfırlanıyor. Ama artık yok” sözleri büyük tepki topladı.
İKİNCİ ÖYMEN VAKASI
Nurbaki’nin sözlerini “İkinci Onur Öymen faciası” olarak değerlendiren Diyarbakırlı kadınlar, Nurbaki’nin görevden alınması için imza kampanyası başlattılar. Kadınlar, hazırladıkları imza metininde Nurbaki’nin sözlerini onur kırcı olarak değerlendirerek, “Diyarbakır’ımızda, bağlı ilçe ve köylerinde yoksulluğu-sefaleti ilklerine kadar yaşayan, bundan dolayı gayriinsani bir yaşama mahkum bırakılan ve sayıları on binlerle-yüz binlerle ifade edilen onurlu, haysiyetli kadınlar var” denildi. Kadınlar, “Tabiri caiz ise daha dün göreve getirilen DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürü Nihat Nurbaki, tüm sorunları çözmüş; hatta, kendi iddiasına göre yıllardan beri fuhuş yaparak elektrik borucunu sıfırlayan tüm kadınları da bu kötülükten-ahlaksızlıktan alıkoymuş, onlara yeniden namuslu olma itibarını kazandırmıştır” dedi.
DİYARBAKIR’I TERK ETSİN
Kadınlar, “İlimizin, bölgenizin kadınlarını fahişe ilan eden, bu düşüncesini hayasızca-ahlaksızca basına ve kamuoyuna yansıtan, bunu ifade etmekte bir sakınca bile göremeyen DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürü Nihat Nurbaki’nin derhal görevden alınmasını ve Diyarbakır’ı terk etmesini talep etmekteyiz. Aksi takdirde, bu ahlaksızlığa göz yuman, arkasında duran herkes bunun altında ezilecektir” dediler.
TBMM’YE SORU ÖNERGESİ
Nurbaki’nin sözlerine ilişkin DTP Grup Başkan Vekili Selahattin Demirtaş da Diyarbakır milletvekillerine konuya ilişkin bir yazı gönderdi. Demirtaş, “Takdir edersiniz ki bu ifadeler, Diyarbakır halkını zan altında bırakan onur kırıcı beyanlardır. Bu konuda öncelikle Diyarbakır milletvekilleri olarak bizlerin konuyu çözmesinde yarar görüyorum” dedi.
CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse de konuya ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemiyle Meclis’e yazılı soru önergesi verdi. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Partisi Şeker-İş Sendikası’nı ziyaret etti

SONRAKİ HABER

EVİMİZİ BAŞIMIZA YIKMAYIN!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...