04 Aralık 2009 00:00

TSK’dan ihraç

ASKERİ Yüksek İdare Mahkemesi, Kıdemli Albay Aydın Yeşil’i meslekten men etti.

Paylaş

ASKERİ Yüksek İdare Mahkemesi, Kıdemli Albay Aydın Yeşil’i meslekten men etti. Albay bir organize suç grubuyla yaptığı görüşmeler nedeniyle gözaltına alınmış ve soruşturmada “suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan tutuklanmıştı. Hukukçulara göre bu karar, halen yargılanan Ergenekon sanığı muvazzaf subaylara da emsal teşkil ederek uygulanabilir.
İMRALI’DAN SORUMLUYDU
Bir dönem Abdullah Öcalan’ın hükümlü bulunduğu İmralı Cezaevi’nden sorumlu olan eski Bursa İl Alay Komutanı Kıdemli Albay Aydın Yeşil, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle TSK tarafından meslekten ihraç edildi. Cuma günü yapılacak Yüksek Askeri Şûra’nın kararlarında da yer alacak olan Albay Yeşil’in sivil mahkemede yargılaması sona ermeden durumu kesinleşti.
TELEFON KAYITLARI DİNLENDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla başlatılan Çağrı adlı operasyonda yakalanan Cabbar Çicek ile telefon görüşmeleri bulunan Albay Yeşil, “organize suç örgütüne bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık etmekten” tutuklanarak cezaevine konulmuştu. Telefon dinleme kayıtlarını inceleyen TSK, yargılamayı beklemeksizin Albay Yeşil hakkında işlem yaptı. Telefon tepelerinde suç işlediği tespit edilen Yeşil’in “disiplinsizlik ve ahlaki durum” nedeniyle meslekten ihraç kararı alındı.
Ancak Albay Yeşil, bu duruma itiraz ederek Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne başvurdu. 1. Daire’de görüşülen Yeşil’in itirazı, yapılan inceleme sonucunda hakimlerce hukuka aykırı bir durum olmadığı gerekçesiyle reddedildi.
ERGENEKON’A EMSAL TEŞKİL EDECEK
Kararı değerlendiren hukukçular, emsal teşkil edecek kararın, yargılamaları halen devam eden Ergenekon davası sanıklarını da etkileyebileceğini öne sürdüler. Hukukçular, telefon dinleme tutanaklarına bakılarak halen gözaltında bulunan muvazzaf askeri personelin de meslekten ihraç edilmesinin söz konusu olduğuna dikkat çekerek, AİHM kararının askeri yargıda son nokta olduğu için her personeli bağladığını vurguladılar.
Yeşil’in ihraç kararı 4 Aralık’ta yapılacak Yüksek Askeri Şûra’da karara bağlanarak açıklanacak.
TSK, konuşma kayıtlarında adı geçen albayı ihraç etti. (ANKARA)
ÖNCEKİ HABER

Üyesiz kalan CHP’den Baykal imzalı ‘sahte üye kartı’

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa