04 Aralık 2009 00:00

ABD’den NATO’ya asker baskısı

ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan stratejisini açıklamasının ardından, NATO üyelerine bu ülkeye takviye asker gönderme baskısı giderek artıyor.

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni Afganistan stratejisini açıklamasının ardından, NATO üyelerine bu ülkeye takviye asker gönderme baskısı giderek artıyor.
NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, dün Brüksel’de üst düzey Amerikalı yetkililerin de katılması beklenen bir toplantıda bir araya geldi.
ABD, NATO’daki müttefiklerinden, Afganistan’a daha fazla asker göndermelerini talep ederken, bazı Avrupa ülkeleri ise bu konuda istekli görünmüyor.
Barack Obama, Salı günü yaptığı açıklamada, Taliban’la savaş için Afganistan’a 30 bin yeni asker göndereceğini ve bir buçuk yıl içinde bu ülkeden asker çekmeye başlayacaklarını açıklamıştı.
Obama’nın planlarını açıklaması ardından Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililer, başkanın planlarıyla ilgili olarak Amerikan siyasetçilerini ikna turlarına çıktılar.
ABD’nin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Mike Mullen, Senato’nun Silahlı Kuvvetler Komitesine yaptığı açıklamada, Afganistan’a 30 bin ek asker göndermenin, Taliban’ın ülkede felakete yol açmasını engelleyebileceğini söyledi.
BİR YIL DA BİTER!
Afganistan’daki tüm yabancı güçlerin komutanı Amerikalı Orgeneral Stanley McChyrstal, asker takviyesinin sonuçlarının bir yıl içinde alınacağını belirtti. McChyristal, gelecek yıl yaz aylarına doğru ikna edici bir gelişmenin sağlanacağını savunuyor.
Eski Cumhuriyetçi başkan adayı Senatör John McCain ise, Obama’nın, bir buçuk yıl içinde Afganistan’dan asker çekmeye başlayacaklarını açıklamasını eleştirdi. McCain bunun Amerika’nın dostlarına ve düşmanlarına yanlış bir izlenim verdiğini savunuyor. (DIŞ HABERLER )
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Somali’de saldırı: 3’ü bakan 19 ölü!

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa