04 Aralık 2009 00:00

TRT cemaatinizin çiftliği değil

TRT 1’in haber bülteninde yer alan “Darwin’i bitiren balık” haberi, KESK Ankara Şubeler Platformu tarafından, protesto edildi.

Paylaş

TRT 1’in haber bülteninde yer alan “Darwin’i bitiren balık” haberi, KESK Ankara Şubeler Platformu tarafından, protesto edildi.
TRT Oran Sitesi Yerleşkesi önünde toplanan KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri adına açıklamayı konuşan dönem sözcüsü Tuğrul Culfa, TRT’nin AKP propagandalarını haber diye yayınladığını, bilimdışı hurafeler aktardığını, eğlence adına bayağılıklar sergilediğini söyledi. “Bizler gerçekleri bilmek, evrensel bilimin ışığıyla aydınlanmak, düzeyli yapımlarla eğlenmek istiyoruz” diyen Culfa, halkın TRT’ye aktardığı kaynakların AKP yandaşı taşeron patronlara aktarıldığını belirtti.
TRT’nin haberinde “Darwin’in evrim teorisini boşa çıkaran canlı örneklerden biri...”, “Evrim teorisinin gerçeği ifade etmediği, bugüne kadar pek çok örnekle ispatlandı” gibi ifadeler yer aldığını aktaran Culfa, “Anayasa’da laik olduğu yazılı olan TRT’nin ne kadar laik olduğu, akla, bilime, bilimsel gelişmelere ne kadar duyarlı olduğunun da göstergesidir” dedi. Culfa bunun bir haber olmadığını. tersine gerici ideolojinin pazarlanması olduğunu ifade etti.
TRT yöneticilerine seslenen Culfa, “TRT bizimdir. Bizim aktardığımız kaynaklarla bizim ihtiyaçlarımız için yayın yapmak zorundasınız. TRT babanızın ya da cemaatinizin çiftliği değil. Olmasına da izin vermeyeceğiz” dile konuştu.
Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr Özgür Aydın ise, haber içeriğinde geçen Coelacanth türü balığın 1938 yılında soyu tükendiği zannedilirken keşfedildiğinin, yanlızca derin sularda yaşayan balığın ilk kez filme alındığını belirtti. TRT’nin Harun Yahya’nın saçmalıklarını haber yapmak yerine kamu adına parasının kaynağını araştırması gerektiğini aktaran Aydın, “TRT bu haberi tekzip etmeli ve bilim insanlarına cevap verme hakkı tanımalıdır” dedi. Eyleme Devrimci 78’liler Vakfı ve TKP de destek verdi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balık taşından medet umuyorlar

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...