05 Aralık 2009 05:00

‘Cezaevi standartsa 11 gün yatsınlar’

DTP’li 98 belediye başkanı adına konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt sorununun çözümü için İmralı’da çarptırıldığı ...

Paylaş

DTP’li 98 belediye başkanı adına konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kürt sorununun çözümü için İmralı’da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.
98 belediye başkanı ve 10 ilin DTP’li genel meclisi başkanları, Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşularına ilişkin DTP Diyarbakır İl binası önünde basın açıklaması yaptı. DTP’li başkanlar adına açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, hassas ve kritik bir zaman dilimi içinden geçmekte olduklarını belirterek, birçok kentte ciddi gerilimlerin yaşandığını ve giderek tırmandığını söyledi.
AKP TIRMANDIRIYOR
Baydemir, herkesin dikkatli olması gereken bir dönemden geçildiğini, özellikle siyasetçilerin, sorumlu ve ciddi yaklaşım göstermesi gerektiğini vurguladı. AKP Hükümeti döneminde, İmralı’da uygulanan politikaların, şantaj ve tehdit unsuru haline getirildiğine dair, halkta çok ciddi kuşkular ve kaygılar oluştuğunu belirten Baydemir, zorla saç kazıma ve fiziki şiddet uygulama durumu hala aydınlatılmağını ve sorumluların yargı önüne çıkarılmağını söyledi. Öcalan’ın sağlık koşulları, yaşamı ve güvenliği Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek düzeyde kilit bir öneme sahip olduğunu belirten Baydemir, bu realitenin görülmesi ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Baydemir, “Öcalan’ın barışa ve çözüme katkı sunabileceği koşullar yaratılmalıdır” dedi.
DALGA GEÇİLMESİN
Hükümet ve devletin yeniden çatışmalı ortama sürekleyecek olan politikalardan vazgeçmeye çağıran Baydemir, Kürtlerin kimliğinin Anayasal güvenceye kavuşturularak, Kürt halkını iradesinin muhatap alınmasını istendi. Çözümün Türkiye’de olduğunu belirten Baydemir, “Çözüm 30 yıldır denenmiş tasfiye planlarında değildir. Kürtler barış çabasında ısrarlıdır. Kürtler barışın inşası sürecinde kararlıdır, samimidirler. Aynı kararlılığı, samimiyeti ve buna uygun adımları hükümetten de devletin diğer kurumlarından da beklemektedirler” diye konuştu.
Baydemir, Adalet Bakanlığı’nın İmralı sistemini yeterli gören açıklamasını ise şöyle değerlendirdi: “Adalet Bakanı koşulların yeterliliğini düşünüyorsa, Başbakan Erdoğan, Baykal ve Bahçeli 11 yıl değil sadece 11 gününü orada geçirsin, bakalım uygun mu? Sözüm ona iyileştirme yapılıyor. 12 metre kare 6 metre kareye indiriliyor. Allah aşkına kiminle dalga geçiyorsunuz.” Açılım sürecinin tıkanıp tıkanmadığını yönelik soruya ise Baydemir, “Gerçekten demokratik açılım süreci açıldı mı? Yoksa açıldı da biz mi görmedik” şeklinde değerlendirdi.
(DİYARBAKIR)

ÖCALAN İÇİN AÇIKLAMALAR YAPILDI
Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarına yönelik tepkiler artıyor. Birçok ilde yapılan açıklamada, Öcalan’ın cezaevi koşullarını iyileştirilmesi istendi. Demokrasi İçin Birlik Hareketi (DBH) Öcalan’ın durumuna ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUAD), Öcalan’ın cezaevi koşullarını ‘provokatif’ olarak değerlendirerek, hükümet başta olmak üzere tüm kesimleri duyarlı olmaya davet etti. Batman’da 61 kitle örgütü temsilcisi, Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi için TİHV, İHD, TTB, TBB, MAZLUMDER ve Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na mektup gönderdi. Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, CPT’nin anılan iddialarla ilgili derhal inceleme ve denetleme yaparak kamuoyunu aydınlatması bu süreçte büyük önem arz ettiğini söyledi. Mardin’in Kızıltepe ilçcesinde esnaflar, Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto etmek için kepenk açmadı. Öcalan’ın cezaevi koşullarının ağırlaştırılmasını protesto etmek amacıyla Van’da gerçekleştirilen gösterilere katıldıkları gerekçesiyle 2’si çocuk beş kişi gözaltına alındı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, önceki gün akşam saatlerinde Balıkesir’e bağlı Erdemik ilçesinde DTP İlçe Örgütü’ne taşlı saldırıda bulundu. Saldırıda binanın tüm camları kırıldı. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

YENİGÜN

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa