05 Aralık 2009 00:00

SGK Genel Kurulu’nda koltuklar boş kaldı

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in İŞKUR Genel Kurulu’ndaki sözleri ve örgüt söz haklarının...

Paylaş

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in İŞKUR Genel Kurulu’ndaki sözleri ve örgüt söz haklarının 5 dakika ile sınırlandırılması nedeniyle Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Kamu-Sen ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) başkanları, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) Genel Kurulu’na protesto amacıyla katılmadılar. Kamu-Sen delegeleri ise Bakan Dinçer’in konuşması sırasında “Memura ‘vasıfsız’ diyenleri dinlemiyoruz” diyerek salonu terk ettiler.
SGK 2. Genel Kurulu dün SGK binasında toplandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in İŞKUR Genel Kurulu’nda konfederasyonları suçlayan sözlerine tepki, SGK Genel Kurulu’nda katılımcı örgütlerin konuşmalarının 5 dakikayla sınırlandırılmasıyla birleşince, salonda koltuklar boş kaldı. Türk-İş, Hak-İş, DİSK, Kamu-Sen, KESK genel başkanları ile TEB başkanları, genel kurulu protesto ederek katılmadılar.
Aralarında TİSK, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve TÜRMOB’un da bulunduğu çeşitli konfederasyon ve meslek örgütlerinin başkanları da çeşitli nedenlerle genel kurulda yer almadılar. Toplantıya katılan tek konfederasyon başkanı, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu oldu.
HÜKÜMETİN REFORMUNA ELEŞTİRİ
Bu arada toplantıya katılmayacaklarını önceki gün açıklayan Türk-İş ve KESK için koltuk ayrılmaması da dikkat çekti. SGK Başkanı Emin Zararsız’ın ardından konuşacağı açıklanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, katılımcı örgütlerin konuşmalarının ardından konuşmak isterken, kürsünün yanındaki elektronik kronometre gözlerden kaçmadı. Örgütlerin konuşmalarında da “sosyal güvenlik reformu”na eleştiri vardı. Sözlerine, konuşmanın 5 dakika ile sınırlandırılmasını eleştirerek başlayan Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu, hükümetin sosyal güvenlik reformunun “iç açıcı olmadığını” söyledi. Gündoğdu, “Sosyal güvenliğe ilişkin sorumluluklarını ve yükümlülüklerini her geçen gün daha da azaltma telaşı içerisinde bir devlet görüyoruz” dedi. Gündoğdu, sağlık kuruluşlarına yapılan başvurular için katılım payı alınmasını da eleştirdi.
Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği genel başkanları ise yaptıkları konuşmada, emekli maaşlarının açlık sınırının altında kaldığına, katılım payları nedeniyle emeklilerin ilaç alamaz hale geldiğine dikkat çektiler.
Bakan Dinçer, SGK Başkanı Zararsız ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler arasında kulaktan kulağa yapılan konuşmaların ardından, programda ismi yer almadığı halde TİSK Başkan Vekili Hakkı Matraş’ın konuşması dikkat çekti.
‘MEMUR DEĞİL, BAKAN VASIFSIZ’
Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, konuşma yapmak üzere kürsüye çıktığında Kamu-Sen delegeleri salonu terk ettiler. Salonunun dışında açıklama yapan Kamu-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreteri Fahrettin Yokuş, Dinçer’in 10 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen bir panelde dile getirdiği “Türkiye’de memurların yüzde 36’sının vasıfsız olduğu, yüzde 11’inin hiçbir iş üretmediği, bu durumun domuz gribinden daha tehlikeli olduğu” şeklindeki sözlere tepki gösterdiklerini söyledi.
Bu ifadelerini hazmedemediklerini kaydeden Yokuş, “Eğer Türk memurunun yüzde 47’si vasıfsız ve işe yaramazsa, sayın bakana söylüyorum: Kendi aynaya bir baksın, Bakanlar Kurulu üyeleri aynaya bir baksın. Eğer memurun yüzde 47’sini vasıfsız ve işe yaramaz diye itham eden bir çalışma bakanı varsa, ben de diyorum ki Türkiye’de 57. Hükümet döneminde bakanlık yapan bakanların yüzde 80’i vasıfsızdır, işe yaramazdır. Bunlardan biri de Ömer Dinçer’dir” diye konuştu. Yokuş, memurlardan özür dilenmediği sürece bakana tepkilerinin süreceğini söyledi.
Genel kurula verilen arada gazetecilerin soruları üzerine Bakan Dinçer, Kamu-Sen üyelerinin salonu protesto amaçlı terk ettiğinin farkında olmadığını iddia etti. Dinçer, Kamu-Sen’lilerin salondan cuma namazı için çıkmış olabileceğini düşündüğünü kaydetti.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bu ülkede sadece zenginler mi yaşayacak?

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa