05 Aralık 2009 00:00

HAYAT YAZILARI

Açılım ne kadar devlet projesi ise DTP’nin kapatılması da o kadar devlet projesidir.

Paylaş

Açılım ne kadar devlet projesi ise DTP’nin kapatılması da o kadar devlet projesidir. Hatta açılım konusunda uzlaşmakta zorlanan devlet, kapatma söz konusu olduğunda çok daha kolay uzlaşabilmektedir.
DTP’nin kendisini kapattırmak için çok uğraştığı tezini bir kenara bıraktığınızda geriye iki önemli veri kalmaktadır. Birincisi, parti kapanması açılıma vurulacak en ciddi darbelerden birisidir.
İkicisi, bu sürecin iktidar partisi tarafından yönetilme imkanı çok daha zorlaşacaktır.
Bu durumda parti kapatmayı zorlaştıracak bir yasal düzenlemenin neden yapılmadığı sorusu cevapsız biçimde karşımıza çıkmaktadır. Siyasette ödenen bedeller, yapılanlardan daha çok, yapılması gerektiği halde yapılmayanlardan kaynaklanmaktadır.
Yargıya müdahale anlamı taşımayacak en demokratik müdahale parlamento tarafından bir sorumluluğun üstlenilmesidir. Hükümetin iradesi dışında zayıf da olsa bir desteğin kesin olarak şekilleneceği böyle bir tercihle kapatılma ihtimali en azından zayıflatılabilirdi. Bu sürece göz göre göre seyirci kalınmasının bedelini, bundan sonra sadece DTP, hatta Kürt siyaseti değil bütün Türkiye ödeyecektir.
Bu bir pazarlık biçimi ise oldukça kaba bir tarzı ortaya koymaktadır. DTP’nin kapatılması elbette her şeyin bitmesi değildir. Bundan öncede aynı geleneğin partileri kapatılmıştır. Ama bu sefer açılım tartışmaları dolayısı ile içerisine girilen psikoloji ve gittikçe yükselen beklentiler, kapatma davasına başka bir anlam katacaktır.
Minare referandumu dolayısı ile İsviçre demokrasisini tartışırken ortaya çıkacak olan bu tablo oldukça sert ve soğuk bir uyarı olacaktır. Gerçeklerle yüzleşmenin bu kadar şok edici biçimde seyretmesinin ortaya çıkaracağı tepkiler ne kadar kontrol edilebilir zeminde şekillenecektir hep birlikte göreceğiz.
Gün inadına barış, inadına demokrasi, siyasal çözüm ve dayanışma , diyebilme günü olmalıdır.
Ayhan Bilgen
ÖNCEKİ HABER

NATO’da Afganistan çatlağı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa