05 Aralık 2009 00:00

NATO’da Afganistan çatlağı

Afganistan’da gün geçtikçe biraz daha bataklığa saplanan emperyalist güçlerin “çıkış arayışı” çatlağa dönüştü.

Paylaş

Afganistan’da gün geçtikçe biraz daha bataklığa saplanan emperyalist güçlerin “çıkış arayışı” çatlağa dönüştü. İşgale karşı yıllardır süren direnişi kırmak, kontrolü tamamen sağlamak üzere en son ABD Başkanı Barack Obama’nın ek olarak 30 bin asker daha gönderme kararı vermesi, Afganistan’da asker bulunduran ülkeler arasındaki çelişkiyi ortaya çıkardı. ABD, bütün ülkelere asker sayısını artırma çağrısında bulunurken, buna olumlu yanıt verenler daha çok Irak işgaline destek veren İtalya, Danimarka, İngiltere, Polonya gibi ülkeler oldu.
ABD ve İngiltere’den sonra Afganistan’da en çok asker bulunduran ülkeler konumunda olan Almanya ve Fransa ise asker sayısının artırılmasına sıcak bakmadı.
Brüksel’de toplanan NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, toplam 7 bin ek askerin gönderilmesi yönünde karar alındı. NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ek asker gönderecek ülke sayısının 25 olduğunu ifade etti.
Böylece, Afganistan’da bulunan 83 bin askere ek olarak 37 bin asker daha gönderilmesi kesinleşmiş oldu.
İLİŞKİLERDE YENİ GERİLİM Mİ?
Obama göreve geldikten hemen sonra yaptığı açıklamalarda, Georg W. Bush döneminde gerilen transatlantik ilişkileri normalleştirme sözü verirken, ABD’nin dünya üzerindeki egmemenlik çıkarları bunu mümkün kılacak durumda değil. Afganistan’da savaşı kaybetmeyle karşı karşıya olan ABD öncülügündeki NATO’nun durumu daha ne kadar böyle sürdüreceği, artık NATO yetkilileri tarafından da dile getirilmeye başlandı.
ABD’nin Afganistan’da izlediği stratejiyi dönem dönem açık şekilde eleştiren Almanya ve Fransa, şimdi “Bu artık ABD’nin savaşı” diyor. ABD Başbakı Obama’nın “Bu sadece Amerika’nın savaşı değil” şeklindeki tavrına Avrupa’dan gösterilen bu tepkiyle, transatlantik ilişkilerin Afganistan dolayısıyla yeniden gerilme aşamasına girebileceğine dikkat çekiliyor.
KOZLAR LONDRA’DA MI PAYLAŞILACAK?
ABD ile Almanya-Fransa ekseni arasında Afganistan’a daha fazla asker gönderme konusunda yaşanan görüş ayrılığının, önümüzdeki ocak ayında Londra’da gerçekleştirilecek Uluslararası Afganistan Konferansı’nda masaya yatırılması bekleniyor. Almanya ve Fransa, konferansta Afanistan’da istikrarı sağlamanın yolunun tek başına askeri metodlar olmadığını savunarak, stratejide değişikliğe gidilmesini istiyor.
ALMANYA ASKER SAYISINI ARTIRMADI
Almanya, Afganistan’da ABD’nin belirleyiciliğinin olduğu stratejiye karşı daha önce “insani yardım” ve “ılımlı Taliban güçlerini sürece dahil etme” politikasını dile getirmişti. Obama’nın daha fazla asker istediği ülkelerin başında gelen Almanya, önceki gün mecliste yapılan bir oylama ile bölgede bulunan askerlerin görev süresini uzattı, ancak sayısını artırmadı.
Oylama sırasında CDU/CSU, FDP ve SPD üyesi 445 milletvekili görev süresinin usatılmasından yana, çoğunluğu Sol Parti’den olmak üzere 105 milletvekili hayır, 43 milletvekili ise çekimser oy kullandı.
Afganistan’daki Alman askerlerinin bir yıllık maliyeti 820 milyon avro olacak. Şu anda Almanya, Afganistan’da en fazla 4 bin 500 askerini bulundurabilecek. ABD, bu sayının 7 bine kadar çıkarılmasını talep ediyordu.
Siyasi gözlemciler, Fransa ve Almanya’nın ABD’nin isteğine açıkça karşı çıkmasının, transatlantik ilişkilerde Bush dönemini aratmayacak tarzda yeni gerilimler yaratabileceğine işaret ediyor.
ABD’nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke, bir Alman gazetesine yaptığı açıklamada, Almanya’nın daha fazla asker göndermemesini anlayışla karşıladıklarını ifade ederken, “Ama bu anlayışın da bir sınırı var” diyerek, gelecekte neler olabileceğini mesajını da vermiş oldu.
HALK TEPKİLİ
Özellikle Almanya’nın daha fazla asker göndermemesinde, halk arasında Afganistan’a asker göndermeye karşı eğilimin yüksek olması da önemli rol oynuyor. En son 4 Eylül’de Kunduz yakınlarında iki tankerin bombalanarak 139 sivilin öldürülmesi nedeniyle Alman genelkurmay başkanı ve eski savunma bakanı görevlerinden istifa etmişti.
Yeni Savunma Bakanı Theodor zu Guttenberg de en son yaptığı açıklamada, sivillerin öldürülmesine yönelik saldırıyı “ölçüsüz” olarak değerlendirdi. Ama saldırı emrini veren Alman Albay Georg Klein’e sahip çıkmaya da devam etti.
(Köln/EVRENSEL)

TÜRKİYE’DEN BİN ASKER İSTENİYOR

ABD Başkanı Barack Obama yönetimine yakın kaynaklar, Obama’nın yeni Afgan stratejisi kapsamında Washington’ın Türkiye’den beklentisini açıkladı: 1000 kadar savaşçı asker. 7 Aralık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington’a yapacağı ziyarette Obama ile görüşmesinin bir numaralı gündem konusunun Afganistan olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Obama’ya yakın kaynaklar, Türkiye’nin bugüne dek Afganistan’da yaptığı ‘katkıların’ büyük takdirle karşılandığını belirtmekle birlikte, konunun Obama için öncelikli dış politika meselesi olduğunun altını çizerek, bütün NATO ülkelerinin daha fazla katkı yapmasının gereğini söylediler. Washington, eski ABD Başkanı George W. Bush döneminden bu yana Ankara’dan savaşçı asker istiyor, Türkiye ise bu istekleri hep reddediyordu.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brüksel’de katıldığı NATO Dışişleri Bakanları toplantısında BBC’ye yaptığı açıklamada, “500 bin kişilik aktif ordusu olan bir ülkenin Afganistan’a sadece 700, o da operasyona katılmayan asker göndermesi çok az” eleştirilerini yanıtladı.
“Türkiye, tüm dünyadaki barışı koruma amaçlı operasyonlara askeri anlamda en büyük katkıyı yapan ülke” diyen Davutoğlu, Kabil’de NATO gücünün komutasını yeniden üstlenen Türkiye’nin, zaten asker sayısını bu nedenle bine çıkardığını anlattı. Türkiye’nin son beş yılda Afganistan’ın imarı için 200 milyon dolardan fazla para harcadığını, Afgan halkı için 50 okul ve hastane inşa ettiğini söyleyen Davutoğlu, Afganistan’da barışı koruma görevi yapan askerlerden de “yabancı güç” olarak bahsedilmesine karşı çıktı.
“Afganistan’da görev yapanlara ilişkin yabancı askeri birlik nitelemesini yapmamız yanlış. Biz orada, Afgan halkına yardıma gelmiş uluslararası toplum olarak bulunuyoruz” diyen Davutoğlu, Afganistan konusunda daha kapsamlı askeri, siyasi ve sosyal strateji oluşturulması gerektiğinin de altını çizdi.
Yücel Özdemir
ÖNCEKİ HABER

Zeyneb Celaliyan’ın idam kararı durdurulsun!

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de yolcu otobüsü devrildi, yaralılar var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa