05 Aralık 2009 00:00

Cunta liderine silahlı saldırı

KUZEYBATI Afrika ülkesi Gine’de Askeri Cunta Lideri Musa Cama’ya silahlı saldırı düzenlendi. Askeri bir yetkilinin ateş açtığı Gine Devlet Başkanı Camara, saldırıda hafif yaralandı.

Paylaş

KUZEYBATI Afrika ülkesi Gine’de Askeri Cunta Lideri Musa Cama’ya silahlı saldırı düzenlendi. Askeri bir yetkilinin ateş açtığı Gine Devlet Başkanı Camara, saldırıda hafif yaralandı. Camara’ya ateş açan ‘Tumba’ lakaplı Ebubekir Sıdıkı Diakite, gözaltına alındı. Camara’nın bir danışmanı, cunta liderinin hayati tehlikesinin bulunmadığını bildirdi. Camara’nın yönettiği askeri cuntanın sözcüsü, AFP’ye yaptığı açıklamada, saldırganın, Camara’nın eski emir subayı olduğunu ve başından hafif yaralanan Camara’nın hayati tehlikesi bulunmadığı belirtti. Komşu ülke Senegalli bir yetkili ise, Senegal’in Camara’yı alması için Gine’ye bir uçak yolladığını bildirdi. Yetkili, Camara’nın Senegal’in başkenti Dakar’da tedavi edileceğini söyledi.
Camara’nın özel korumalığını yapmış olan Tumba, 28 Eylül günü Gine’nin başkenti Conakry’de cunta karşıtlarının katline karışmakla suçlanmış ve açığa alınmıştı. İnsan Hakları İzleme Örgütü, katliam sırasında en az 150 kişinin öldürüldüğünü bildirmişti.
(DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

PAKİSTAN, OBAMA STRATEJİSİNDEN ENDİŞELİ

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...