05 Aralık 2009 05:00

İş, aş, aşk niçin ‘yok’?

1941 doğumlu Komet’in (Gürkan Coşkun) Karşı Sanat’ta 3 Aralık günü açılan sergisinin başlığı “yok”.

Paylaş

1941 doğumlu Komet’in (Gürkan Coşkun) Karşı Sanat’ta 3 Aralık günü açılan sergisinin başlığı “yok”. Sergi salonunun kapı girişine konulmuş üzerinde “yok” yazan bir paspasa basarak giriyorsunuz ve Komet’in bilinen tuval üzerine yapılmış şiirsel, gizemli, figüratif resimleriyle karşılaşmayı umuyorsunuz. Ama sergide tek bir yağlıboya resim yok. Sergide video’da gösterilen televizyon kayıtları, topladığı fotoğraflar, gazete ve dergilerden kesilmiş haber küpürleri, şiirler, kendi çektiği fotoğraflar ve video kaydından oluşuyor. Tüm bunlar nasıl okunmalı, bu izleyicinin birikimi, ilgisi, sanatçıyı ve çalışmalarını takip etmesiyle farklılık gösterebilir. Bu serginin gösterdiği ve vurgulanması gereken en önemli şey sanatçının resim yapma eyleminin arka planını, beslenme kaynaklarını, duyarlılıklarını, hem bireysel serüvenini, hem de toplumsal konumunu belirlemesi açısından, önemli ip uçları veriyor.
İMZALI ‘YOK’ PASPASLARI
Sanatçının “yok” kavramıyla ele aldığı sergi materyalinin içeriğine bakıldığında onların hemen derlenip toparlanacak malzemeler olmadığı, uzun bir süreçte onu etkileyen, kimi zaman eleştirel, trajikomik, politik, çevresel, kişisel, toplumsal izlerin, etkilerin sürekli kaydedildiğinin bir göstergesi. Örneğin kesilmiş onlarca ağaç fotoğrafı kökleri, ya da kentin betonla ve trafikle kuşatılmış cadde ve kavşaklarında yaşayan ölüler gibi duran hüzünlü kurumuş ağaç gövdeleri. Bir Atatürk anıtı önünde laubali bir şekilde poz vermiş bir çiftin fotoğraflı haber küpürü. Eski bir aile fotoğrafı ve fotoğraftaki kişilerden, çiftlerden birinin başı kesip çıkarılmış. Ekranda istiklal marşını akortsuz bir şekilde söyleyen çocukların belgesel görüntüsü, sanatçının kendi kişisel tarihinden askerlik fotoğrafları, görkemli masasıyla iktidarı temsil eden siyah-beyaz bir bürokrat fotoğrafı. Sanatçının ve sonrasında bir koronun yok, yok, yok diye bağırdığı video performansı. Ayrıca sergi için özel olarak yaptırılmış üzerinde “yok” yazan sanatçı tarafından, imzalanarak satışa sunulan paspaslar.
Komet’in 2000 yılında Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde açtığı “idi-idim-idik” felsefi sorgulamalar içeren sergisinden uzun bir ara sonra açtığı sergide sözü sanatçıya bırakalım “Bunlar beni üzen, güldüren, acıtan şeyler... felsefe olarak yani, varlık yokluk meselesidir; iş yok, aş yok, aşk yok niçin yok bunlar?”
Karşı Sanat Çalışmaları
Gazeteci Erol Dernek Sokak
Hanif Han, No 11, Kat 3, Daire 4
Beyoğlu İSTANBUL
Tel: 212.245 71 53
[email protected]


GAYRİ CİDDİ BİR SERGİ
Karşı Sanat, Komet’in YOK sözcüğü üstüne çalışmalarının bir devamı niteliğindeki bu sergiyi isteyen herkesin katkı sağlayabileceği bir sergi ortamı ile izleyicilerle sunuyor.
Sergide YOK korosunu, YOKlaşan edimleri, Yok olan ve yoklukta olanları, varlık içinde yok olanları, yokluk içinde var olanları bir arada bulmak mümkün. Sergide yok üstüne yapılacak konferans ve tartışmalar için yer ayırtmak gerekiyor.
Sergi 3 – 30 Aralık tarihlerinde, pazar günleri hariç, Karşı Sanat’da 11:00-19:00 saatleri arasında gezilebilecek.
Ferda Çağlayan
ÖNCEKİ HABER

DT yıla 13 oyunla veda edecek

SONRAKİ HABER

Flamingoların yaşam alanı daralıyor: Düden Gölü'nde kuraklık yaşanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa