06 Aralık 2009 00:00

Başbakanlık yan gelip ‘satma’ yeri mi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TEKEL’in yaprak tütün işletmelerinin kapatılmasına karşı çıkan işçileri azarladı. İşçilere, ‘yatarak para kazanma dönemi bitti, yatan gider, üretmeyene para yok” diyen Başbakan Erdoğan, özelleştirmeden vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TEKEL’in yaprak tütün işletmelerinin kapatılmasına karşı çıkan işçileri azarladı. İşçilere, ‘yatarak para kazanma dönemi bitti, yatan gider, üretmeyene para yok” diyen Başbakan Erdoğan, özelleştirmeden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
TEKEL’in, içki, sigara gibi bölümleri AKP Hükümeti döneminde işçilerin tüm karşı çıkmalarına rağmen özelleştirilmiş, bir çok fabrikası özelleştirmenin ardından kapatılmıştı.
İDO’ya ait 2 yeni vapurun suya indirilmesi töreninde konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dinleyicilerin arasında bulunan 40 kişilik TEKEL işçisi tarafından protesto edildi.
Haliç Tersanesi’ndeki törene Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Milletvekili İdris Güllüce, İstanbul Valisi Muammer Güler, İBB Başkanı Kadir Topbaş, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile vatandaşlar katıldı.
NE BEKLEDİLER NE BULDULAR
Kasımpaşa’da bulunan Haliç Tersanesi’nde konuşma yapan Erdoğan’ın sözleri TEKEL işçileri tarafından “TEKEL sizden müjde bekliyor” sloganlarıyla kesildi.
Bu sloganlar üzerine Erdoğan kendisine yapılan protestoya sert bir şekilde yanıt verdi.
Daha önceki yönetimleri eleştirerek konuşan Erdoğan, ”Bunların anlayışları böyle.Bunlar ‘Devlet deniz yemeyen domuz ‘dediler şeklinde konuştu.
10 bin TEKEL işçisinin aylık maliyeti 40 trilyon” diyen Erdoğan,”Şu anda TEKEL artık üreten bir yer değil, depo isteyen tazminatını alıp ayrılır” deyince TEKEL işçilerinin tepkisi arttı. İşçiler, sloganlarla başbakanı protesto etmeye başladılar. Bu arada dinleyicilerle TEKEL işçileri arasında kısa süreli gerginlik de yaşandı.
SENDİKAYLA ANLAŞTIK İDDİASI
konuşmasını daha da sertleştiren Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Biz TEKEL’le ilgili süreci daha önce bütün sendika temsilcileriyle konuştuk. Kendilerine gerekeni söyledik. Şu anda TEKEL’de depodan başka hiçbir şey yok. TEKEL artık üreten bir yer değil. Özelleştirme kapsamı içinde TEKEL artık devrediliyor. Ve arzu edenler kıdem tazminatını alıyor. Kusura bakmayın biz sizi şu andaki işlevinizle istihdam edemeyiz. Bu konuda da gerekli çalışma yapılıyor. Gerekli olanları sendika temsilcilerine sorun onlar size anlatır. Lütfen burayı da provoke etmeyin. Yatarak kazanma dönemi bitti. Yatan gider. Üretmeyene para yok.”
Başbakanın konuşması devam ederken polis ve başbakanlık korumaları işçileri alandan zorla uzaklaştırdılar.
10 BİN İŞÇİ MAĞDUR OLACAK
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi portföyünde bulunan Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol İşletmeleri AŞ’nin alkol ve sigara bölümlerinin özelleştirilmesi ile üretim faaliyetleri tamamen durdu. Eski adı `Tekel’ olan şirketin çalışanlarının büyük bölümü Yaprak Tütün İşletmeleri’ne aktarıldı. Özelleştirme kapsamında 3’üncü etap yaprak tütün işletmelerine geldi. Bu işletmelerde çalışan 1300 memurun başka kamu kurumlarına nakil hakkı oluşurken, 54 yaprak tütün işletmesinde toplam 10 bin 980 işçinin özelleştirme kapsamında iş akitlerinin feshedilmesine karar verildi. (İstanbul/EVRENSEL)

EYLEMLER BAŞLADI
Kapatma kararının duyulmasını ardından illerde bulunan TEKEL işçileri eylemlere başlamışlardı. Denizli’de Adalet Mahallesi’nde 34 bin metrekare alana kurulu Denizli Yaprak Tütün İşletmesi’nin arazisi satışa çıkarılırken, iş akitleri feshedilecek işçiler karara isyan ederek özlük haklarıyla birlikte kamu kurumlarına nakillerini istedi.
Denizli’de de Adalet Mahallesi’nde bulunan Yaprak Tütün İşletme Müdürlüğü’nde 128, Tavas’ta 50, Kale’de 30, Acıpayam’da 27, Buldan’da 6, olmak üzere 241 işçinin iş akitleri 30 Ocak 2010 tarihi itibariyle fes edilecek. Karar, işletme müdürlüklerine bildirilirken, işletme müdürlüğünün emlak bedeli 11 milyon lira olan 34 bin metrekare arazisinin 5 parsel olarak açık artırma ve pazarlık yöntemiyle 17 Aralık’ta satılmasına karar verildi. Tek Gıda İş İşyeri Temsilcisi Uğur Sağım, işçilerin her türlü eylemi yapmaya hazır olduğunu dile getirdi. Bitlis’te de işsiz kalacak 290 işçi hükümete tepkili. Tek Gıda-İş Bitlis Şube Başkanı Can Murat Yenisöz, yaptığı açıklamada karar geri alınana kadar eylem yapacaklarını belirtti.
Bu arada DTP Muş Milletvekili M. Nuri Yaman, Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri AŞ.’de çalışan işçilerin, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 2009/61 sayılı kararı ile sözleşme hakkının engellenmesini bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

AKP DÖNEMİNDE BU HALE GELDİ
Türkiye’de özelleştirme uygulamalarının başladığı günden bu yana TEKEL’in özelleştirilmesi hep gündemde olsa da bunu yapmayı ‘başarmak’ AKP Hükümeti’ne nasip oldu. AKP iktidara geldiği 2002 yılında gündemine aldığı konuların başında TEKEL’in özelleştirilmesi vardı.
TEKEL’in özelleştirmeyle tasfiye edilen iki önemli üretim sahası alkollü içki ve tütün bölümüydü. Hazırlanan yasalarla paramparça edilen TEKEL’de ilk olarak içki bölümü ardından da sigara bölümü özelleştirildi. İşçi bölümü özelleştirildiğinde ülke genelinde 17 fabrikası vardı. Bu gün geriye sadece 9 fabrika kaldı. Özelleştirmeyle bu bölümde çalışmaya devam etme kararı alan 1700 işçiden geriye sadece 323 işçi kaldı.
TEKEL’e ait sigara fabrikalarının özelleştirilmesi, alkollü içki bölümüne göre daha uzun bir süreçte gerçekleşse de her iki bölümde kendi değerlerinin çok altında bedelle satıldığı günlerce tartışılmıştı. bir milyar yedi yüz milyon ABD dolarına BAT firmasına satılan sigara bölümünün özelleştirilmesiyle tütün üreticileri de büyük darse yedi. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında 400 binin üzerinde üretici TEKEL’e ürün verirken 2009 yılında bu rakam 190 bine indi. AKP iktidara geldiğinde TEKEL bünyesined çalışan işçi sayısı 30 bindi. Özelleştirmenin ardından bu rakam 10 bine indi. İşçileri yan gelip yatmakla üretim yapmamakla suçlayan başbakan Erdoğan, iktidara geldikten sonra TEKEL’in bu hale geldiğini unutmuşa benziyor.
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRLÜK

SONRAKİ HABER

Öğrenciler, KYK önünde taleplerini dillendirdi: Eğitim hakkımız, burs ihtiyacımız!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa