06 Aralık 2009 00:00

Paşalara darbe sorgusu

2004 yılında görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verdi.

Paylaş

2004 yılında görev yapan Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, darbe girişimi iddialarıyla ilgili ifade verdi. Ergenekon soruşturması açısından önemli bir gelişme olan sorgularla ilgili yapılan değerlendirmelerde paşaların ifadeye gelmesinin önemli olduğuna dikkat çekilerek ancak soruşturma için daha önemli olanın ise bundan sonra yaşanacaklar olduğu ifade edildi. Şimdi yanıt bekleyen soru ise “Sadece ifade mi alınacak yoksa soruşturma derinleştirilecek mi?”
ERKEN GELDİLER!
Emekli paşalar Ergenekon soruşturması kapsamında ifadelerine başvurulmak üzere iddiaların üzerinden 14 ay sonra dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne geldi. Sabah erken saatlerde Sivil plakalı araçlarla ayrı ayrı adliyeye gelen Yalman, Fırtına ve Örnek, hakim ve savcıların giriş yaptığı bölümden binaya alındı. Paşaların sorgulanmasına saat 10.00’da başladı. Sorgulamaya saat 12.30’da öğle yemeği için ara verildi. 20 dakikalık aranın ardından sorgulamaya yeniden başlandı.
‘DARBE GÜNLÜKLERİ’NE İKİ SAVCI
Darbe Günlükleri’nin ait olduğu öne sürülen Özden Örnek’in ifadesinin Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz ve Fikret Seçen; İbrahim Fırtına’nın ifadesinin Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder, Aytaç Yalman’ın ifadesinin de Cumhuriyet Savcısı Ercan Şafak tarafından alındığı öğrenildi. Sorgulamalarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı yer aldı. Kuvvet komutanları ayrı ayrı odalarda sorgulandı.
‘ÖRNEK NEREDE’
İkinci Ergenekon Davası’nda çapraz sorgusu yapılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay da ‘Sarıkız’ ve ‘Ayışığı’ darbe hazırlıkları iddiasını günlükleriyle ortaya çıkaran eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek ilgili olarak, “Ben buradayım. Örnek nerede?” diye sormuştu.
İLK YAŞANMIŞTI
Daha önce Eski Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hilmi Özkök’ün de bu girişimler hakkında bilgisine başvurulmuştu. Böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir dönem görev yapan Genelkurmay Başkanı dahil tüm komuta kadrosu adliyeye çağrılarak ifade vermiş oldu. Hilmi Özkök somut delil bulunmadığı için soruşturma açtıramadığını söylemişti.
Günlüklerde adı geçen dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur da Ergenekon kapsamında tutuklanıp cezaevine konulduktan sonra sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.
NOKTA YAYINLAMIŞTI
Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu belirtilen Darbe Günlükleri 29 Mart 2007’de kapatılan Nokta Dergisi’nde yayınlanmıştı. İddiaya göre bu darbe girişimleri 2003 ile 2005 yılları arasındaki dönemi kapsıyor. Sarıkız’ı Kara, Hava, Deniz ve Jandarma kuvvet komutanları, Ayışığı’nı Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur planlandı.
Ayışığı’nda AKP iktidarının düşürmesi amaçlandı. Plana göre gerekirse Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök istifaya zorlanabilecekti. Bu dönemdeki en son darbe girişi ise Eldiven’di. Nokta Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, günlüklerdeki yazılardan Aytaç Yalman ve Özden Örnek’in darbe konusuna soğuk baktıklarını anladığını söylemişti.
(İstanbul/EVRENSEL)

GENERALLER BU SORULARA YANIT VERECEK
Eski kuvvet komutanları darbe iddialarına ilişkin sorgulanıyor. Ergenekon savcılarınca eski kuvvet komutanlarına sorulacak soruların büyük bölümü, Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen ‘Darbe Günlükleri’yle ilgili. Ayrıca, Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün, tanık sıfatıyla verdiği ifade de, komutanlara sorulacak başlıklar arasında yer alıyor. Eski kuvvet komutanlarına sorulacak soruların en önemli bölümünü ise ‘Darbe Günlükleri’yle ilgili başlıklar oluşturacak. İşte cevabı beklenen sorular:
* ‘Ayışığı’, ‘Sarıkız’, ‘Yakamoz’ ve ‘Eldiven’ adlı darbe planlarından haberiniz var mı?
* Bu darbe planlarının hazırlanmasında yer aldınız mı?
* Jandarma Genel Komutanlığı içinde kurulan ‘Cumhuriyetçi Çalışma Grubu’ndan haberiniz var mı?
* ‘Cumhuriyetçi Çalışma Grubu’ içinde görev aldınız mı?
* Hükümete muhtıra verilmesi istenen Genelkurmay Başkanlığı’ndaki toplantıya katıldınız mı?
* Günlükte yer alan ‘hükümetin devrilmesi’, ‘muhtıra verilmesi’ gibi konuşmalar yaptınız mı?
* Hilmi Özkök’ün Genelkurmay Başkanlığı’ndan istifaya zorlanmasını istediniz mi?
* Rektörlere eylem çağrısında bulundunuz mu?
* Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ile bağlantınız nedir?
* Darbe planlarının anlatıldığı günlükler size mi ait?

PAŞALARA SORGU iÇiN KiM NE DEDi?
Eski DGM Savcısı Mete Göktürk: Komutanların iddialar hakkında ifade vermeleri normaldir. Bir hukuk devletinde olması gerekenler oluyor.
Hasan Cemal: Özden Örnek darbe iddialarını kabul etmedi. Ancak Hilmi Özkök bunun aksini iddia etti. Türkiye’de asker ne kadar hukukun içine çekilirse o kadar yere basar.
Saygı Öztürk: Bir gecede askere yargı yolu açıldı. Bundan sonrası önemli. Cumhuriyet savcısı ya takipsizlik kararı verecek ya da dava devam edecek. Bu süreç normal ama gecikmiş bir durum. Darbe iddialarıyla ilgili hiçbir komutanın bilgisine başvurulmaması ilginçtir.
İsmet Berkan: Bu çok geç kalınmış bir karar. Ne sıfatla çağırıldıkları bile belli değil. Soruşturmanın geç de olsa başlamış olması önemli.
CHP Lideri Deniz Baykal: Süreç fiilen işlemeye başlamıştır. Bu konuda ,Türkiye’de herkesin yargıya hesap vermesinin zorunlu olduğunu, bu konuda kimsenin yargı dışında özel bir himaye altında tutulamayacağını söylemiştik. Aynı görüşteyiz, aynı noktadayız.

İŞTE O ÜÇ GENERAL
Darbe girişimleriyle ilgili ifadeleri alınan Aytaç Yalman, Özden Örnek ve İbrahim Fırtına’nın askeri kariyerlerinde öne çıkan ayrıntılar. İşte o üç komutanın kariyeri:
AYTAÇ YALMAN: 29 Temmuz 1940’da İstanbul Üsküdar’da doğdu. 1960 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. Yalman, 1998’de orgeneralliğe terfi ederek 2. Ordu Komutanlığı’na atandı. Yalman, Suriye ile Öcalan nedeniyle yaşanan krizin ardından Türkiye-Suriye güvenlik ilişkilerini yürüttü. 24 Ağustos 2000 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine, 2002’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirildi. Bu görevden 2004 yılında emekli olan Yalman, Türk Silahlı Kuvvetleri üstün hizmet madalyası, üstün cesaret madalyası, altın şeref madalyası sahibi.
ÖZDEN ÖRNEK: 1943 yılında İzmit’te doğan Örnek, 1962 yılında Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu ve daha sonra Donanma’ya katıldı. ABD’de lisans üstü öğrenim yapan Örnek, 1975 yılında Deniz Harp Akademisi’nden, 1982 yılında da ABD Deniz Komuta Koleji’nden mezun oldu. Örnek, Ağustos 2001’de oramiralliğe terfi ederek, Donanma Komutanlığı’na atandı. 30 Ağustos 2003 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Örnek, bu görevinden 2005 yılında emekli oldu.
İBRAHİM FIRTINA: İbrahim Fırtına, 1941 yılında Ordu’da doğdu. 1962’de Hava Harp Okulu’ndan mezun oldu. 4. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinde bulundu. Fırtına, 1993’te tümgeneralliğe, 1997 yılında korgeneralliğe yükseldi. 30 Ağustos 2001 tarihinde orgeneralliğe terfi etti ve Harp Akademileri Komutanlığı’na getirildi. Fırtına, 30 Ağustos 2005 tarihinde de emekliye ayrıldı.

2 SUBAYA, AMiRALLERE SUiKAST SUÇLAMASI
İZMİT’in Gölcük ilçesi ve İstanbul’da gerçekleştirilen operasyonlara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 2 askeri personel, dün Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesine getirildi. Askerler gazetemizin baskıya girdiği saatlerde tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sivil plakalı askeri araçla adliyeye getirilen iki personel, hakim ve savcıların giriş yaptığı bölümden binaya alındı. Söz konusu soruşturma, “Amirallere suikast” ile “Ele geçirilen TNT kalıpları ve uyuşturucu maddeleri bulundurma” yönündeki iddialar konusunda yürütülüyor.

ERGENEKON’DA SON DALGA!
Ergenekon soruşturma kapsamında 3 MİT mensubu gözaltına alındı. Erzincan’da son günlerde Ergenekon soruşturması kapsamında yaşanan gözaltı ve tutuklamalara bir yenisi daha eklendi. Soruşturma kapsamında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın talimatı doğrultusunda, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müdürü Ş.D. ve 3 MİT görevlisi gözaltına alındı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kenan Evren’ adı caddeden silindi

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...