06 Aralık 2009 00:00

Kadınlar politikaya katılmalı

TÜRKİYE’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 75’inci yıldönümünde yapılan panelde, kadınların politikaya daha aktif biçimde katılması gerektiği vurgulandı.

Paylaş

TÜRKİYE’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 75’inci yıldönümünde yapılan panelde, kadınların politikaya daha aktif biçimde katılması gerektiği vurgulandı.
Karşıyaka Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinliğe Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi ile ilçedeki kadın derneklerinin temsilcileri, üyeleri katıldı.
Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı ve Karşıyaka Belediye Meclisi Üyesi Aysel Aksoy, siyasal karar alma süreçlerine değinerek; “Bu süreçlerin her düzeyinde kadınlarımızın politikaya katılımları için özel destek politikalarının oluşturulması ve hayata geçirilmesi kadın temsili açısından son derece önemlidir” dedi.
‘KADIN BAKIŞ
AÇISIYLA ÇÖZÜLEBİLİR’
Avukat Zöhre Dalkıran, kadınların öncelikle eve hapsolmaktan kurtulması ve kendilerine özgü olumlu nitelikleri toplumsal ve siyasal yaşama taşımaları gerektiğini vurgulayarak; “Kadın sorunları kadın siyasetçiyle, kadın bakış açısıyla, kadın duyarlılığıyla çözülebilir. Kadınlar barıştan ve adaletten yanadır. Bu iyi niteliklerimizi siyasete taşırsak pek çok toplumsal ve kadınsal sorunun çözümünü son derece kolay hale getiririz” dedi.
‘KADIN OSMANLI’DA EVE KAPANDI’
Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Dilşen İnce Erdoğan, konuşmasında, kadın hakları tanımına değinerek; “Kadın hakkı öncelikle insan hakkıdır. Kadının da erkek gibi tüm insan haklarından eşit olarak yararlanmak hakkıdır. Türk kadını Osmanlı’da eve kapandı ve bütün haklarından mahrum oldu. Örneğin, o dönemde, Osmanlı’da, Türk kadınının boşanma hakkı yoktu, miras hakkı yoktu, çok kadınla evlilik kendisine zorla kabul ettirilmişti” dedi.
Konuşmaların ardından Nâzım Hikmet’in “Kadınlarımız” adlı şiiri okundu, müzik dinletisi yapıldı.
(İzmir/EVRENSEL)

ZEYNEB CELALYAN İÇİN FAKS EYLEMİ
Ankara Kadın Platformu, PJAK üyesi olduğu gerekçesiyle İran’da idama mahkum edilen Zeyneb Celalyan’ın idam kararının geri çekilmesi için önceki gün faks eylemi başlattı. Eyleme destek çağrısı yapan kadınlar, İran Büyükelçiliği ve diğer yetkili yerlere faks çekilmesini istedi.
2008 yılı ortalarında Kirmaşan kentinde PJAK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanarak idama mahkum edilen Zeyneb Celalyan, İran Gizli Servisi Vevak’da 8 aylık işkencelerden ve sorgulardan sonra 14 Ocak 2009’da çıkarıldığı Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına mahkum edilmişti. Celalyan’a, Devrim Mahkemesi’nde avukatı bile olmadan sadece 7 dakikalık bir duruşma sonucunda verilen idam cezası İran Yüksek Mahkemesi tarafından onaylanmıştı. (Ankara/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Unkapanı Köprüsü’nde 6 araç birbirine girdi

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa