07 Aralık 2009 00:00

Direnişteki belediye işçileriyle kahvaltılı toplantı

SENDİKALAŞTIKLARI için işten atılan Esenyurt Belediyesi işçilerinin direnişi 110. gününü geride bırakırken, Emek Partisi Esenyurt...

Paylaş

SENDİKALAŞTIKLARI için işten atılan Esenyurt Belediyesi işçilerinin direnişi 110. gününü geride bırakırken, Emek Partisi Esenyurt İlçe Örgütü (EMEP) kahvaltılı toplantıda işçilerle bir araya geldi. EMEP ilçe binasında işçilerle yapılan kahvaltıya, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu da katıldı.
İşçilerin sorunlarının tartışıldığı ve önümüzdeki dönemde neler yapılacağının konuşulduğu toplantıda, ilk sözü Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm aldı. Direnişlerinin kararlılıkla sürdüğünü belirten Gülüm, “Biz içerideki arkadaşların örgütlendiği durumda direnişimizin kazanımla sonuçlanacağını biliyoruz” diye konuştu. Esenyurt Belediyesi’nde Genel-İş Sendikası üyelerinin de bulunduğu bilgisini veren Gülüm, başarılı olmak için ortak mücadeleyi geliştirmek gerektiğini ifade etti. Bundan sonra kahve kahve dolaşarak halka direnişi anlatacaklarını anlatan Gülüm, “Bildirilerimizle mahallelerde dolaşarak direnişi büyüteceğiz” şeklinde konuştu. Daha sonra söz alan işçiler, direnişin başarısız olması halinde sadece kendilerinin değil, içeride çalışan arkadaşlarının da kaybedeceğine dikkat çektiler. Belediye başkanının taşeron işçileri düşük ücretlerle çalıştırmakla övündüğünü ve “Sendikalı işçi çalıştırmak yerine sendikasız çalıştırırım daha çok işçi çalıştırırım” dediğini anlatan işçiler, mücadelelerini sürdüreceklerini belirttiler.
‘İŞÇİLER POLİTİKA YAPMALI’
Sabri Topçu yaptığı konuşmada, bütün gücün işçilerin elinde olduğuna dikkat çekti. “Bir direniş hizmet ve üretim engellenerek kazanılır, bunu başarmalısınız” diyen Topçu, “1980 öncesi birçok sosyal hak vardı, darbe yaptılar. O zaman patronlar ‘Şimdiye kadar işçiler güldü şimdi gülme sırası bizde’ demişlerdi. Şimdilerde sendikalara bürokrasi yerleştirildi. İşçiye politika yapmayın diyorlar, biz politika yapacağız. ” diye konuştu. İşçilerin politik mücadele ile birleşmeleri halinde mücadelelerini de büyüteceklerini söyleyen Topçu, işçileri, 13 Aralık’ta partisinin düzenleyeceği ‘Demokratik Açılım’ konferansına katılmaya davet etti. Kürt sorunu üzerine de konuşan Topçu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ülkede hep emekçiler arasında bölünme yaratılar, farklı diller ve farklı kültürler bizim zenginliğimizken bölünmenin malzemesi yapıldı. Ülkeyi anadil haklarını isteyen Kürtler, farklı dil ve inanca sahip olanlar değil, ABD ve iş birlikçileri bölüyor. Bu sorun, biz konuştukça sahip çıktıkça çözüme kavuşur. ‘Bize ne’ diyemeyiz, bu sorun ekmeğimizle doğrudan ilişkilidir.” Topçu’nun işçilerin sorularını cevaplamasının ardından toplantı sona erdi.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ereğli’de işçilere ödeme başladı

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa