07 Aralık 2009 00:00

Üniversiteler YÖK’ün oyuncağı mı?

Geçtiğimiz günlerde YÖK’ün Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanlık seçimlerinde en az oy alan adayın ataması...

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde YÖK’ün Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dekanlık seçimlerinde en az oy alan adayın ataması, bunun üstüne fakültede meydana gelen geniş kapsamlı istifalar ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın “Atadığım adayın en az oyu aldığını bilmiyordum” demesi, akademi çevrelerinde YÖK’ün işlevini ve ortaya koyduğu işleri tekrar tartışma konusu haline getirdi.
Kocaeli Üniversitesi öğrencilerine, yaşanan son gelişmeler hakkındaki görüşlerini sorduk. Yıllardır YÖK’e karşı mücadele eden öğrenciler de üniversitelerin YÖK’ün elinde oyuncak haline geldiğini söylediler.
YÖK ADETA PATRON
Radyo Sinema Televizyon Bölümü 2. sınıf öğrencisi Berkay Üzüm, YÖK’ün üniversiteler üzerinde çok büyük bir baskı aracı olduğu görüşünde. Üzüm, üniversitelerin bilim yuvası olması gerekirken YÖK’ün elinde birer oyuncak haline geldiğini belirtti. “Son atamayla ilgili yapılan açıklama bence talihsizlik. Sonuçta üniversitenin dekanından bahsediyorsun ve bence üniversite seçimleri başlı başına üniversitenin asıl sahiplerine bırakılmalı” diyen Üzüm, YÖK’ün adeta bir patron edasıyla çalıştığını sözlerine ekledi.
Aynı bölümden Reşat Aktay ise yaşananlarda kasıt aranması gerektiğini belirtti. Aktay, en az oy alanın dekan olarak atanmasının YÖK’ün kendi sistemini devam ettirme çabasıyla bağlantılı olduğunu düşünüyor. “Üniversite içinde oylama yapılıyorsa en çok oy alan adayın atanması gerekir” diyen Aktay, seçimlerde öğrencilerin de söz hakkı olması gerektiğini söyledi.
Gazetecilik Bölümü 1. sınıf öğrencisi Berk Cömert, “Hem dekanlık seçimi gibi en yüksek mercilerin seçimini yapıyorsun, hem de daha sonra hata yaptığını itiraf edebiliyorsun” dedi. Cömert, yaşanan olayın aslında küçümsenmeyecek bir olay olduğunu vurgulayarak, öğrencilerin ve gençlerin her yerde bir adım geride kalmasını da eleştirdi.
Tıbbı Dükümasyon ve Sekreterlik 1. sınıf öğrencisi Murat Güngör ise üniversitelerin günümüzde birer ideoloji yuvası haline geldiğini söyledi. Her başa geçenin kendi yandaşını üniversitelerin başına atadığına dikkat çeken Güngör, Yusuf Ziya Özcan’ın ‘Yanlışlık olmuş bilmiyordum’ demesini de “Sen orada tek yetkilisin. Sonuçta önüne liste geliyor. Nasıl karıştırıyorsun? Anlamak mümkün değil” şeklinde değerlendirdi. (Kocaeli/EVRENSEL)
Asena Akarsu
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Öğretmenler işsiz okullar öğretmensiz

SONRAKİ HABER

Kamuoyu artık İBB ve bağlı şirketlerin verilerine internetten ulaşabilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...