07 Aralık 2009 00:00

Prof. Dr. Kantarlı’dan istifa çağrısı

EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, Diş Hekimliği...

Paylaş

EGE Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, Diş Hekimliği Fakültesi’ndeki atama krizine değindi, YÖK’ü protesto için Ege Üniversitesi yönetiminin görevinden istifa etmesini önerdi.
Yazılı açıklama yapan Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, fakülte yönetimlerinin seçimle belirlenmesinin demokrasinin gereği olduğunu vurguladı. Bu demokratik tutumun YÖK’ün seçim sonuçlarına saygı göstererek en fazla oyu alan adayı dekan atamasıyla gerçek değerini bulacağına dikkat çeken Prof. Dr. Kantarlı şöyle dedi: “Halbuki 28 yıldır uygulanmakta olan çağdışı YÖK düzeninde gerek YÖK’ün, gerekse sayın cumhurbaşkanlarının söz konusu seçimlerle ilgili olarak YÖK Yasası’nın kendilerine tanıdığı yetkiyi Demokratik Açılım olarak değil, siyasi müdahale olarak kullandıkları bir gerçektir. Son olaya kadar Ege Üniversitesi’nde bu sorun yaşanmadı. Diğer üniversitelerdeki uygulamalarda da sıranın bir gün Ege Üniversitesi’ne de geleceği görmezden gelinirken, etkili olacak tepki gösterilemedi. Sıra üniversitemize de gelmiştir. Senatomuzun üniversitenin ilk kez karşılaştığı bir durum olarak kamuoyuna üzüntü ve kaygılarını açıklaması, demokrasi adına seyrek rastlanan anlamlı bir tepki olmakla birlikte, bu açıklamada sorunun hukuksal kaynağı olan YÖK Yasası’nın değiştirilmesine yönelik en küçük bir talepten uzak durulması, önemli bir eksikliktir.”
‘TARİHE ALTIN HARFLERLE YAZILIR’
Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, sorunun sadece Ege Üniversitesi’nin değil tüm üniversitelerin ve ülkenin sorunu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kantarlı, Ege Üniversitesi yönetimine seslenerek, “Tüm bilim insanları adına sizlere düşen tarihi görev, çağdaş ve demokratik bir üniversite yasasının derhal çıkarılması talebiyle görevlerinizden istifa ederek, öğretim üyelerinin, öğrencilerin ve kamuoyunun sınırsız destek vereceği bir reform sürecine öncülük etmenizdir. Bu öncülüğünüzün ulusal üniversite tarihimize altın harflerle yazılacağına şüphe yoktur” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

14 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan kuaför tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa