07 Aralık 2009 05:00

Mutluğun resimini çiziyorlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu resim atölyesinde engelliler, katıldıkları yarışmalarda bugüne kadar toplam 23 ödül kazandı.

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu resim atölyesinde engelliler, katıldıkları yarışmalarda bugüne kadar toplam 23 ödül kazandı. 2007 yılında çalışmalarına başlayan resim atölyesinde engelli çocuklar, bir yandan sosyal ilişkilerini geliştirirken bir yandan da sanatla tanıştı.
Engelliler Masası’nda görevli Resim Öğretmeni Tolga Sakarya, 2 yıl önce kurdukları resim atölyesinde 30 engelli çocuğun eğitim aldığını belirterek, çalışmalara başladıkları günden bu yana büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi.
Sakarya, engelli çocukların dile getirmekte zorluk çektikleri duyguları resim ve karikatür yoluyla daha kolay ifade edebildiklerini belirtti. Bugüne kadar Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin düzenlediği Fair-Play Çizgi Olimpiyatları, Mopak Defter Kapağı Tasarım Yarışması gibi ulusal etkinliklerin yanı sıra çeşitli kulüp ve derneklerin açtığı yarışmalarda da önemli dereceler elde eden minik engelliler, bir şeyler başarmanın da hazzını yaşadılar.
Tarihi Havagazı Fabrikası’nda yürütülen atölye çalışmaları kapsamında İzmirli 6 karikatürist bir araya gelerek, engelli minik sanatçılara ders verdi. Karikatüristler Şeref Güzel, Birol Çün, Sadık Öztürk, Murteza Albayrak, İbrahim Dinçer ve Abidin Köse’nin gönüllü olarak yer aldığı çalışmada, engelli çocuklar keyifli dakikalar geçirdi. (İZMİR)
ÖNCEKİ HABER

Kentsel dönüşüme karşı şenlik

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ndan Soylu'ya: Senin görevin sorunu çözmek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa