07 Aralık 2009 00:00

Barış resimlerinin üstüne ‘uzay gemisi’

BATIKENT 2. Emek ve Barış Festivali kapsamında çocuklar tarafından resimlerle süslenen trafo, festivalin ardından Yenimahalle Belediyesi tarafından boyandı.

Paylaş

BATIKENT 2. Emek ve Barış Festivali kapsamında çocuklar tarafından resimlerle süslenen trafo, festivalin ardından Yenimahalle Belediyesi tarafından boyandı. Çocukların barış güvercinleri ve çiçeklerinin üzerine, gezegen ve uzay gemisi resimleri çizildi.
Batıkent’te sendikalar, siyasi partiler ve dernekler tarafından 28 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Batıkent 2. Emek ve Barış Festivali’nin ana başlığı “Uyuşturucuya Hayır” idi. Festival kapsamında çocuklar, Yenimahalle Belediyesi’nden gerekli izinleri alınan trafoyu önce temizlediler, daha sonra da barışı simgeleyen güvercin, çiçek resimleriyle süslediler. Fakat festivalden kısa bir süre sonra belediye ekipleri, çocukların yaptıkları çizimlerin üstünü kapattılar. Geçtiğimiz günlerde de trafoya gezegenler ve “hayal ürünü” uzay araçları bulunan bir resim çizildi.
YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK MU?
Festivalde çalışmalara katılanlar duruma tepkili. Gazetemize bir mektupla olayı bildiren Fulda Bol, mektubunda şunları ifade etti: “Boyanmak için seçilen trafo akşamdan astarı atılmak suretiyle epey bir emekle boyandı. Çocuklar trafonun sağına soluna umutlarını, yaşamlarını çizdiler. Ellerini bastılar kendilerinden iz bırakmak adına, çiçekler çizdiler güzel bir gelecek umuduyla. Ön cepheye ise şenliğin amblemi çizildi, Emek Barış haftasında yaşanan birlik ve dayanışma anısına. Bir hafta geçmedi ki, belediye görevlileri önce tüm çizimlerin üstüne astar çekti. Sonra sprey boya ile gerçekte olmayan bir dünyanın uçan araçlarının altında, sağa sola serpiştirilmiş ve üzerlerinde bir para girecek girintiler bulunan toplar serpiştirilmiş o gerçek dışı resmi çizdiler. Şenliğin bu yılki konusunun ‘Batıkent’te Uyuşturucuya Hayır’ olması ve çizilen resimlerin silinip uyuşturulmuş beyinlerin parlak halüsinasyonlarına benzer bir resmin çizilmesi, aslında sistemin çocuklarımızı yönlendirmeye çalıştığı yolu bize gösteriyor. O resmi her gördüğümde fısıldıyor: ‘İşte biz sizin böyle olmanızı istiyoruz; parlak, uçarı, güvensiz, gökyüzünde dolanıp duran, yersiz yurtsuz. Kendini hiçbir yere ait hissetmeyen, özgür, işte özgürlük budur. Ayaklarınız yere basmamalı, hiçbir taraftan olmamalısınız, tam da bizim sizden istediğimiz gibi.’ Yapabileceğimiz bir şey yok mu?” (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlk kadın mitinginin 90’ıncı yılı

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...