08 Aralık 2009 00:00

Kritik görüşmede gündem ABD planları oldu

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan ve Obama ‘nihayet’ görüştü. Gündeme gelen konular ise ABD’nin Ortadoğu planlarıyla ilgili oldu.

Paylaş

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan ve Obama ‘nihayet’ görüştü. Gündeme gelen konular ise ABD’nin Ortadoğu planlarıyla ilgili oldu. Obama istekleri sıralarken Erdoğan ise tavizler koparmaya çalıştı.
Erdoğan dün akşam saatlerinde, son yılların en kritik dış politika temaslarından birini yaptı. Erdoğan Beyaz Saray’da ABD Başkanı Obama ile bir araya geldi. Görüşme diplomatik çevreler tarafından ‘çok kritik’ olarak nitelendiriliyor. Çünkü iki tarafın da birbirlerinden beklentileri var. Ve bu beklentiler, siyasi konulardan çok, güvenlik alanında.
AFGANİSTAN...
Obama’nın talebi malum. Türkiye’nin Afganistan’da verdiği desteği arttırmasını istiyor.
ABD Başkanı için bu konu çok kritik. Çünkü ABD medyası, bugünlerde adeta Afganistan ile yatıp, Afganistan ile kalkıyor. Başkanlık görevinde bir yılını bile doldurmamış Obama için Afganistan çok önemli. Çünkü bu konudaki başarı veya başarısızlığın, hem 2010 Kasım’ında yapılacak ve Senato ile Temsilciler Meclisi’nin üçte birini değiştirecek olan Kongre seçimlerini, hem de 2012 yılındaki başkanlık seçimini doğrudan etkilemesi bekleniyor.
ARA FORMÜL!
Obama’ın asıl beklentisi, Türkiye’nin Afganistan’da Amerikalılarla El Kaide ve Taliban’a karşı omuz omuza savaşacak askerler göndermesi. Ancak ABD bu konuda ‘ara formülünü’ de hazırladı. Washington, Türk askerinin bir karargahta Afgan birliklerini eğitmesi yerine, Taliban ve El Kaide’ya karşı savaşan Afgan askerleri ile birlikte “alana çıkmasını” öneriyor.
ABD’nin kafasındaki yöntem, Türk askerlerinin, sıcak çatışmaların yoğun olarak yaşandığı ülkenin güneyinde görev yapan Afgan birliklerine bir kaç Türk askerinin de yerleştirilmesi.
Türkiye’nin Başkan Obama’dan en önemli talebi de güvenlik konusunda. Türkiye PKK’nin bölgeden “tamamen temizlenmesini” istiyor.
ERMENİSTAN SIKINTISI
Görüşmede en sıkıntılı iki konu ise Ermenistan ve İsrail oldu. Washington’da tüm yönetim, Başbakan Erdoğan’ın Ermenistan’la imzalanan protokollerin uygulanması için Dağlık Karabağ’ı şart olarak sürmesinden rahatsız. “Türk-Ermeni ilişkileri ile Dağlık Karabağ birbirinden farklı konular” diyor Amerikalı yetkililer. Ve Türkiye’nin “acilen ve şartsız” olarak protokolleri TBMM’den geçirip, sınırı açmasını bekliyorlar. Türkiye ise Azerbeycan ve iç kamuoyunu rahatlatacak adımlar atılmasını istedi.
ABD yönetimi, Türkiye’nin İsrail’le yaşadığı gerginlikten çok rahatsız. Ve görüşmede bu konu da Erdoğan’a iletildi.
İRAN İSTEĞİ
Yine ABD kaynaklarından gelen bilgiler, İran ve enerji başlıklarının da önemli gündem maddeleri olduğu yönünde. ABD’nin bu ayın sonunda İran’a karşı yaptırım kararı çıkarmak istemesi bekleniyor. Bu konu Erdoğan’la görüşmede de masaya getirildi. ABD İran konusunda Türkiye’den kendi yanında olmasını istedi.
KIBRIS KAFKASLAR
Kıbrıs ve Kafkaslar da masadaki dosyalardı. Türkiye Rumlara çözüme katkı için baskı yapılmasını istedi. Görüşmede pek çok konu gündeme gelirken görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi. Ancak görüşmenin sonuçları asıl olarak heyet Ankara’ya döndükten sonra görülecek.
KANDİL VE MAHMUR’A TASFİYE
ABD yolunda uçakta gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, Kandil Dağı ve Mahmur Kampı’nın tasfiye edilmesine yönelik adımlar atılacağını söyledi. Erdoğan, “Kuzey Irak’ın içinde mi hallolur veya oradakiler başka yere mi gönderilir? Bir şekilde bu adımlar atılacak” dedi.
(HABER MERKEZİ)

ABD YENi GÖREVLER VERDi
EMEK Partisi (EMEP), Erdoğan-Obama görüşmesinde Türkiye’nin ABD taşeronluğundaki yetersizliklerin tartışıldığına dikkat çekti. EMEP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Tekin Sürek yazılı açıklamasında, ABD ve AB’nin ortak planı olan Kürt halkının mücadelesinin bastırılması ve PKK’nin tasfiyesinin gerçekleştirilemediğini, aksine Kürtlerin taleplerinin daha geniş kesimler tarafından savunulduğunu vurguladı. Sürek, Erdoğan’ın 2 yıl önceki ABD gezisinin ardından PKK’nin tasfiyesi, Irak’ta ABD’nin desteklenmesi, Kafkasya’da Rusya karşıtı güçlerin desteklenmesi, Afganistan’a destek, Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi, İran’ın bölgedeki etkinliğinin sınırlandırılmasında Türkiye’nin daha etkin rol alması gibi politikaların hayata geçtiğini hatırlattı. Sürek, “Hükümetin ABD taşeronluğundaki yetersizlikleri tartışılacaktır. Türkiye’nin Ortadoğu’da edinmek istediği rol, halklar tarafından kabul görmedi” dedi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

AKPHükümeti ‘açılımı’ taşlıyor

SONRAKİ HABER

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Seçilerek aklanamazsınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa