08 Aralık 2009 00:00

Yeşilbağlılar baza karşı eylem yaptı

Buca Yeşilbağlar Mahallesi halkı, mahallelerinde kurulan baz istasyonuna karşı eylemde bir araya geldi.

Paylaş

Buca Yeşilbağlar Mahallesi halkı, mahallelerinde kurulan baz istasyonuna karşı eylemde bir araya geldi. Mahalle halkı, 4 yıldır mahallede bulunan baz istasyonunun ölüm vakalarını artırması ve mahalle sakinlerinin daha fazla sağlık sorunu yaşaması nedeniyle kurdukları Yeşilbağlar Halkını Yaşatma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin öncülüğünde baz istasyonunun bulunduğu apartmanın önünde basın açıklaması yaptı.
Basın metnini okuyan Dernek Yöneticisi Eyüp Yalur, baz istasyonlarının neden olduğu sağlık sorunlarına ve son dönemde mahallede kanser vakalarının arttığına dikkat çekerek, “Baz istasyonu en çok çocuklar, hamileler ve yaşlılar üzerinde etkisini göstermektedir. Kanser, kalp damar hastalıklarına neden olmaktadır. Bu hastalıklar mahallemizde de görülmeye başlandı. Daha geçen günler içerisinde 8 yaşında bir yavrumuzu kanserden kaybettik ve mahallemizde kanserli hasta sayısı her geçen gün artmaktadır” dedi.
Dernek olarak istasyonun kaldırılması için yasal işlem başlattıklarını belirten Yalur, ayrıca her pazar, baz istasyonunun bulunduğu binanın önünde alkışlı protesto yapacaklarını söyledi.
İHD İzmir Yönetim Kurulu Üyesi Caner Canlı da sağlıklı bir yaşam sürmenin tüm insanların hakkı olduğunu, hiçbir şeyin bunu engellememesi gerektiğini dile getirdi.
Eylem sonrası görüştüğümüz Hanife Özdemir, “Baz istasyonunun buradan kalkmasını istiyoruz. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Bu istasyon buradan kalkana kadar eylemlerimize devam edeceğiz” dedi Emine Can da, “22 yaşında ve 8 yaşında kanserden kızlarımız öldü. Sağlığımız tehlikede. Hiçbirimiz baz istasyonunu istemiyoruz” dedi.
Eylem devam ederken kanser nedeniyle bir ölüm haberi daha geldi. Yaklaşık yüz kişinin katıldığı eylemde İzmir Yenikapı Sokak Tiyatrosu ve Sokak Sanatçıları etkinlikleriyle eyleme destek verdiler. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Yok sayılan haklar gündeme gelecek

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa