08 Aralık 2009 05:00

Yok sayılan haklar gündeme gelecek

İHD İstanbul Şubesi, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Paylaş

İHD İstanbul Şubesi, 10-17 Aralık İnsan Hakları Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Etkinlikler kapsamında Kürt sorunu, cezaevi sorunları, işkence, kadın hakları, cinsel kimlikler, çocuk ve işçi hakları gibi konular tartışılacak.
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nin 10 Aralık 1948 yılında kabul edilmesi, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. İHD İstanbul Şubesi de, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle 10-17 Aralık tarihleri arasında bir haftaya yayılan program hazırladı. İHD’nin düzenleyeceği etkinlikler, 10 Aralık’ta Sultanahmet Tramvay durağında yapılacak geleneksel “İnsan hakları yürüyüşü” ve basın açıklamasıyla başlayacak. 12 Aralık’ta ise 2009 yılının insan hakları panoraması, TMMOB’da siyasetçi, akademisyen, insan hakları savunucuları ve meslek örgütü temsilcilerinin düzenlenecek panelde yapacakları sunumlarıyla anlatılacak. Panelde, Kürt sorunu, cezaevi sorunları, işkence, kadın hakları, cinsel kimlikler, çocuk ve işçi hakları gibi Türkiye’nin önemli hak ihlalleri masaya yatırılacak. Yine 12 Aralık’ta Mezopotamya Kültür Merkezi’nde Maksim Gorki’nin ‘Ana’ isimli kitabından uyarlanan tiyatro gösterimi sahnelenecek.
‘DEMOKRATİK AÇILIM’ ELE ALINACAK
13 Aralık’ta ise Taksim Meydanı’nda bir araya gelecek olan insan hakları savunucuları, gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarıyla yürüyüş düzenleyecek. Aynı gün İstanbul Barosu’nda “Demokratik açılım ve insan hakları” konulu panel düzenlenecek. Panelde, DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, Gazeteci Oral Çalışlar, Yayıncı Ragıp Zarakolu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yöneticisi Kemal Bülbül’ün katılımı ile Kürt sorununun çözüm tartışmaları ve hükümetin “Açılım” projesi ele alınacak. İHD’nin 2009 hak ihlallerini içeren broşürleri ve Çayan Demirel’in “38 Dersim” belgeselinin de gösteriminin yapılacağı etkinlikler, 15 Aralık’ta cezaevlerindeki tecrit ve hasta tutuklulara yönelik açıklama ile 17 Aralık’ta geleneksel insan haklarına saygı yürüyüşüyle sona erecek. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

PSAKD 11. Kongresi yapıldı

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa