08 Aralık 2009 00:00

GÜNCEL

Artık iyice anlaşıldı ki, AKP’nin Kürt Açılımı olarak uygulamaya çalıştığı politika iki sene önce 5 Kasım 1977’de Erdoğan-Bush görüşmesinde kotarıldı.

Paylaş

Artık iyice anlaşıldı ki, AKP’nin Kürt Açılımı olarak uygulamaya çalıştığı politika iki sene önce 5 Kasım 1977’de Erdoğan-Bush görüşmesinde kotarıldı.
Fakat iki sene içinde, PKK’nin tasfiyesi, DTP’nin etkisizleştirilmesi ve bazı küçük “iyileştirmelerle” Kürt demokratik mücadelesinin sönümlendirilmesi politikası başarıya ulaştırılamadı.
Obama-Erdoğan görüşmesinin en önemli başlıklarından biri “Kürt Açılımı” diye bilinen planın değerlendirilmesi, yeniden ele alınması olacaktır.
Elbette, Afganistan’a asker gönderilmesi, Kıbrıs görüşmelerinde Türkiye lehine ABD’nin ağırlık koyması, Ermenistan ile ilişkilerin normalleşmesi ve sınırların açılması konusunda ABD’nin Ermenistan ve Azerbaycan’a baskı yapması vb. konular da zirvenin gündeminde olacaktır ama “Kürt Açılımı” konusu muhtemelen biraz daha öne çıkacaktır.
Zirveden ne gibi sonuçlar çıkacak kısa sürede anlaşılır. Ama Obama ve Erdoğan’ın yenilenmiş planlarının da başarılı olamayacağı daha şimdiden bellidir. Çünkü bu planlar, bölge halklarının çıkarlarına, demokrasi ve bağımsızlık özlemlerine denk düşmemektedir.
Bölge halkları, ülkelerinin zenginliklerine sahip çıkmaktadır.
Bölge halkları, neoliberal politikalar değil demokrasi talep etmektedir.
Bölge halkları, artık emperyalizmin iş birlikçisi iktidarlardan rahatsız olmaktadır.
Filistin’de, Irak’ta, Afganistan’da, Kafkaslarda emperyalizmin iş birlikçilerinin halkları birbirlerine kırdırma politikalarının farkındadır.
Türkiye’de de ABD ve AKP’nin “Kürt Açılımı” politikalarının gerçekleşmemesinin nedeni aynıdır. Kürt sorununun PKK ve DTP’nin tasfiyesi ile değil demokratik hak ve özgürlükler üzerindeki yasakların kalkması ve Kürtlerin demokratik taleplerinin karşılanması ile çözüleceği fikri, her geçen gün daha fazla taraftar bulmaktadır. AKP’nin “açılımı” özgürlüklerin daha da kısıtlanmasına, etnik çatışmaların artmasına neden olacaktır. Olmaktadır.
Bakın, bugün, DTP’nin kapatılması Anayasa Mahkemesi’nde görüşülüyor. Belki de (ciddi bir olasılıktır) yarın DTP kapatılmış olacaktır. Açılımdan, demokrasiden söz edenler, uyguladıkları politikalar ile ülkenin her yerinde çatışmalara, yeniden parti kapatmalara yol açmıştır.
AKP’ye Obama da yardım edemez. Mevcut politikalarında ısrar edecek AKP’nin sonu da önceki hükümetlerinkinden farklı olmayacaktır. AKP, bu gidişi ancak gerçek manada demokratik adımlar atarak geciktirebilir.
Bu gerçekleri Ankara’da göremeyen Erdoğan, Beyaz Saray’da fark edebilecek mi, göreceğiz.
KAMİL TEKİN SÜREK
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Umut’la başladı ‘felaket’le bitmesin

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...