08 Aralık 2009 00:00

‘Umut’la başladı ‘felaket’le bitmesin

İklimsel değişimle mücadele açısından büyük umutlar vaat eden İklim Zirvesi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da başladı.

Paylaş

İklimsel değişimle mücadele açısından büyük umutlar vaat eden İklim Zirvesi, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da başladı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından organize edilen zirvede, 192 ülkeden 15 bin delege bir araya geldi. İki hafta sürecek konferansın son gününde 100’e yakın lider de Kopenhag’da olacak.
Zirvede karbon salınımları konusunda taraf ülkelerin sorumluluklarını belirleyen ve süresi 2012’de dolacak Kyoto Sözleşmesi’nin yerini alacak bağlayıcı bir anlaşma için çaba harcanacağı ifade ediliyor.
ABD, Hindistan ve Çin’in karbon salınımlarını azaltmaya yönelik son sözlerinin, zirvede bir anlaşmaya varılabileceği yolunda umutları artırdığı ifade ediliyor. Ancak verilen sözler, karbon salınımlarının azaltılmasında iklimsel değişim için kritik tarih olarak belirlenen 2020’nin çok ötesine ait.
İklim Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan Danimarka Başbakanı Lars Loekke Rasmussen, insanlığın korunması için gözlerin kendilerine çevrildiğini söyledi.
BM’ye bağlı Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin Başkanı Rajendra Pachauri, iklimsel değişimin inkar edilemeyeceğini, ülkelerin harekete geçmesi gerektiğini belirtti. BM’nin, iklim değişikliğinden sorumlu Başmüzakerecisi Yvo de Boer de, verilen sözlerin tutulmasının zamanının geldiğini vurguladı.
AFRİKA ÜLKELERİ YARDIM İSTİYOR
Bu arada Afrika Birliği, sanayileşmiş ülkelerin, “Daha yeşil ekonomilere geçiş yapmaları için” yoksul ülkelere yardım etmesini istiyor. Birlik ülkeleri, istedikleri sonucu elde edememeleri halinde, İklim Zirvesi’ni terk etme tehdidinde bulundu.
Afrika Birliği Başkanı Jean Ping, kürsel ısınmanın neden olduğu sorunların çözümüne katkıda bulunmak istediklerini ve görüşlerinin dinlenmesi gerektiğini söyledi.
Kalkınmakta olan ülkelerin oluşturduğu G77 grubunu temsilen konuşan Sudan’ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Lumumba Stanislaus-Kaw Di Aping BBC’ye yaptığı açıklamada, yoksul ülkelere yardım için, sanayileşmiş ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasılalarının en az yüzde birine ihtiyaç duyulacağını belirtti.
Danimarka Çevre Bakanı Connie Hedegaard’a göre ise zirvede anlaşmaya varılmasının önündeki en büyük engel de, karbon salınımlarını azaltmaya yönelik hedeflerden çok, yoksul ülkelerin finansmanına yönelik görüş ayrılıkları olabilir. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD işgali kadınlara Taliban’ı aratmıyor

SONRAKİ HABER

62. Grammy Ödülleri sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...