08 Aralık 2009 00:00

Bolivya halkı ‘dönüşüme devam’ dedi

BOLİVYA’da pazar günü yapılan devlet başkanı seçimini, mevcut Devlet Başkanı Evo Morales kazandı.

Paylaş

BOLİVYA’da pazar günü yapılan devlet başkanı seçimini, mevcut Devlet Başkanı Evo Morales kazandı. Açık farkla zaferini ilan eden Morales, Bolivya’yı tüm bölgeye örnek olacak bir ülkeye dönüştürme çabalarını hızlandıracağını söyledi.
MORALES: HALK YİNE TARİH YAZDI
Oyların yüzde 61’inden fazlasını alan Morales, Bolivya’nın başkenti La Paz’daki Başkanlık Sarayı’nın balkonundan halka hitap ederken, “Bolivya halkı yine tarih yazdı” dedi. Başkanlık Sarayı’nın önündeki meydanda toplanarak kendisini destekleyen binlerce Bolivyalının izlediği Morales, “Partimin üçte ikisinden fazlasının kazandığı milletvekilliği ve senatörlük sayısı, beni ülkenin dönüşüm sürecini hızlandırmaya mecbur ediyor” diye konuştu.
Devlet başkanı seçimiyle aynı gün yapılan genel seçimlerde de ülkenin ilk Kızılderili kökenli devlet başkanı Morales’in Sosyalizm Hareketi (MAS) adlı partisi, yaklaşık üçte ikilik çoğunluk kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 62 civarında oy alan Morales, yüzde 24 civarında oy alan sağcı rakibi eski Vali Manfred Reyes Villa ve yaklaşık yüzde 10 oy alan diğer sağcı rakibi iş adamı ve eski Bakan Samuel Doria Medina’nın önünde bulunuyor.
Latin Amerika’daki halkçı devlet başkanlarından biri olarak ilk kez 2005 yılında devlet başkanlığına seçilen Morales, devletin sosyal ve ekonomik programların uygulanmasındaki rolünü artırmayı amaçlıyor. Morales, seçimlerde Aymara kökenlilerin yanı sıra Quechua ve diğer yerli kökenlilerin desteğini de aldı.
Morales, Bolivya’nın yerli kökenlilerinin de diğer Avrupalı göçmenler kadar ülkenin ekonomik imkanlarından faydalanma hakkı bulunduğunu belirtiyor ve politikasını bu temel fikir üzerine inşa ediyor. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Obama, Bush ağzıyla konuşuyor

SONRAKİ HABER

Dolar/TL kuru saniyeler içerisinde 6,39’a çıkıp geriledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa