08 Aralık 2009 05:00

Tarlalar köstebek yuvası

KARS’ın Susuz ilçesine bağlı Çamçavuş köyünde ekili arazilerinin tahrip olduğunu söyleyen köylüler...

Paylaş

KARS’ın Susuz ilçesine bağlı Çamçavuş köyünde ekili arazilerinin tahrip olduğunu söyleyen köylüler, hem kum ocaklarına ruhsat verilmesini hem de işletmecilere arazilerini satan köylüleri protesto etti.
Kars’ta kum ocaklarının yoğunlukta bulunduğu Çamçavuş köyünde bir araya gelen köylüler, ekili arazilerinin tahrip olduğunu söyleyerek protesto gösterisi yaptı. Muhtar Veysel Aydın, Muhtar Azası Levent İlyasoğlu ve köylülerin protestosuna, bir zamanlar arazilerini işletme sahiplerine para karşılığı satanlar da katıldı.
SATANLAR DA PİŞMAN
Arazilerini satanlar, meydana gelen zararı yeni fark ettiklerini, bu yüzden de arazilerini sattıkları için pişman olduklarını söylerken, arazilerini satmayanların tepkisiyle karşılaştılar. 10 dönüm ekili arazisini 3 bin 500 TL’ye sattığını, sonra da pişman olduğunu ifade eden Mustafa Uyulmaz, ekonomik kriz nedeniyle maddi sıkıntı içinde olduğunu, paraya olan ihtiyacından dolayı arazisini sattığını şimdi de pişmanlık duyduğunu dile getirdi.
ARAZİ KALMAYACAK
Muhtar Azası Levent İlyasoğlu tarlaların köstebek yuvasına döndüğünü belirterek “Şu an mevcut 3 kum ocağı var. 2 tane de yeni müracaat vardı, bizler onların kurulmasını şikayetlerle durdurduk. Ama şimdi de bu mevcut kum ocakları köylülerimizden arazilerini satın alıyorlar. Böylelikle de bizlerin ekili arazileri tamamen yok oluyor. Böyle giderse köyümüzün arazisi bile kalmayacak” dedi.
BALIKLARIN BİLE SONU GELDİ
Tarıma elverişli arazi üzerinde kum ocaklarının açılması sonucu köyün yaşanmaz hale geldiğini ifade eden Çamçavuş Köyü Muhtarı Veysel Aydın “Kum çıkarma nedeni ile bölgede dev çukurlar meydana geldi. Bu çukurlara hayvanlarımız düşüyor ve telef oluyor. Ocaklardan çıkarılan kumun yıkanmasının ardından çıkan atık suları içen hayvanlarımız buzağı atıyor. Zehirli sular ayrıca toprağa karışıyor. Çay içerisinde bulunan balıkların bile sonu geldi” diye konuştu. (KARS)
ÖNCEKİ HABER

Pazarda satılanlar daha kaliteli çıktı

SONRAKİ HABER

Iotape Antik Kenti’nden 3 kamyon çöp çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa