09 Aralık 2009 00:00

Özel hastanelerin aldığı ilave ücret artırıldı

Vakıf üniversiteleri ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının verdiği sağlık hizmetlerinden alınan ilave ücret...

Paylaş

Vakıf üniversiteleri ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarının verdiği sağlık hizmetlerinden alınan ilave ücret, 1 Ocak 2010 itibariyle sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 70’ine kadar çıkarıldı. Mevcut uygulamada sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30’una kadar ilave ücret ödeniyordu.
Vakıf üniversiteleri ve özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından verilen sağlık hizmetlerinden en fazla yüzde 30’a kadar alınan ilave ücret bedeli, en fazla yüzde 70’e kadar olacak şekilde değiştirildi. Karar, 1 Ocak 2010 itibariyle uygulanacak.
Kamu İdaresi Sağlık Hizmeti Sunucuları Dışındaki Vakıf Üniversiteleri Dahil Sözleşmeli Sağlık Hizmeti Sunucuları Tarafından, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonunca Belirlenen Sağlık Hizmetleri Bedeline Ek Olarak Alınabilecek İlave Ücretin Belirlenmesine İlişkin Karar bugünkü Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı.
Karara göre, kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki vakıf üniversiteleri dahil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen ölçütlere göre (hizmet kalite standardı, hasta hakları, hasta ve çalışan güvenliği, hastane hizmet dilim endeksi, hastane kapasitesi, çalışan hakları ve hukuki sorumluluklar v.b.) sınıflandırılan sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları, Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nca belirlenen sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 70’ine kadar ilave ücret alabilecek. Karar 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. Mevcut uygulamada, vakıf üniversitesi hastaneleri ile özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından sağlık hizmetleri bedelinin en fazla yüzde 30’u tutarında kişilerden ilave ücret alınıyordu.
SGK YÜZDE 100’E KADAR ARTIRIR
Bu konuda gazetemize bir açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, bu artış konusunda daha önce de uyarılarda bulunduklarını hatırlattı. Ancak Aktan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bununla da yetinmeyerek ilave ücretleri yüzde 100’e kadar arttıracağını söyledi. Prof. Dr. Aktan, “Bu demektir ki daha önce özel hastanede muayene olan sigortalı bir hasta faturanın yüzde 30’u ödüyorsa şimdi yüzde 70’ini ödeyecek. 6 liraysa 14 liraya çıkacak. Bu bir çok insanın ödeyemeyeceği bir para. Şu anda Sosyal üvenlik Kurumu bütçesinin ancak yüzde 50’sini karşılayabiliyor, kalan yüzde 50’yi de devlet karşılıyor. Bu kalan miktarı da halkın, sağlık hizmetini alanların sırtına yüklemek için atılan adımlardan bir tanesi bu da.
Sağlıkta dönüşüm de zaten parası olanın sağlık hizmetini alması üzerine kurulmuştu. Demek ki bu süreç hızlanıyor” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Fener- Balat- Ayvansaray halkı: Evsiz kalmak istemiyoruz

SONRAKİ HABER

İBB su baskınlarına karşı Eminönü'ne iki terfi hattı yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa