09 Aralık 2009 05:00

Pendik Kavakpınar’da halk toplantısı

Emek Partisi Pendik ilçe örgütü Kavakpınar semt birimi domuz gribi ve işsizlik yoksulluğa karşı...

Paylaş

Emek Partisi Pendik ilçe örgütü Kavakpınar semt birimi domuz gribi ve işsizlik yoksulluğa karşı emekçilerin tutumu ne olmalı nasıl hareket etmelidir konulu bir halk toplantısı yaptı. Kavak pınar Deniz Cafe’de yapılan halk toplantısına EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sabri Topçu ve İstanbul Tabip Odası hekimlerinden Opr. Dr. Medet Yılmaz katıldı.
EMEKÇİLER AŞI VURULMALI
Toplantıda domuz gribi hakkında konuşan Medet Yılmaz yaklaşık 9 ay önce Meksika’da ortaya çıkan domuz gribinin ortaya çıktığı günden bu yana çok birçok tartışmaya yol açtığını belirterek domuz gribi aşısı konusunda da bir çok spekülasyon üretildiğini söyledi. Türkiye’de de aşı tartışmalarında Başbakan, ‘Ben aşı olmam’ diyerek gerek hekimler içinde gerekse toplumun diğer kesimlerinde aşı hakkında tartışmalar başlatmış oldu diyen Yılmaz “Bu güne kadar gripten ölen bir başbakan görülmemiştir. Emekçiler gittikleri okullarda bindikleri toplu taşıma araçlarında sürekli toplu olarak bir aradalar ve sağlıklı beslenemediklerinden yeterli besini ve vitamini almadıklarından dolayı bu tür hastalıklara çok daha sık yakalanma riskleri vardır” diye konuştu.
Daha önce çiçek hastalığının, çocuk felci hastalığının etkili aşı yöntemiyle ortadan kalktığına dikkat çeken Yılmaz domuz gribi aşısı ortaya çıktığından bu yana dünyada 68 milyon insan aşı olduğunu ve aşı sonrası yaşanan 38 ölüm ve 15 geçici felcin tek başına aşıya bağlı olmadığını belirtti. Tüm emekçilerin aşı olmaları gerektiğini söyleyen Yılmaz “Aşı yapıldığında hem hastalığın yayılması önlenmiş olur hem de yeni ölüm vakaları engellenmiş olur”
EMEKÇİLERİN BİRLEŞMEKTEN BAŞKA YOLU YOK
“Eskiden sosyal güvenliği olanlar para ödemeden tedavilerini olurlardı ama şimdi sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık tamamıyla paralı hale getirildi” diyen EMEP Genel Başkanı Sabri Topçu kapitalist sistemin her geçen gün daha da vahşileştiğine vurgu yaptı. Kapitalizmin zenginin daha zenginleştiği yoksulun daha da yoksullaştığı bir sistem olduğunu belirten Topçu “2001 krizinde 36 tane dolar milyarderi vardı şimdi sayısı yüzleri buldu. Nüfusun yüzde 85’i yoksuldur” diye konuştu.
Sermaye ve hükümetin krizi fırsata dönüştürerek işsizlik fonuna tamamıyla peşkeş çekmek istediğine dikkat çeken Topçu her geçen gün işten atılan işçilerin sayısının arttığını ama bunların işsizlik fonundan yararlanamadığını vurguladı. İşten atılmış, işsiz kalmış yoksul emekçilerin birleşmekten ve politikaya katılarak mücadele etmekten başka yolunun olmadığını söyleyen Topçu “İşten atılmaların yasaklanması için, işsiz kalmış yoksul emekçilerin elektrik, doğal gaz, su, ve 4 kişilik bir ailenin geçinmesi için taleplerini iletmeleri zorunlu hale gelmiştir” dedi. Milli gelirin adaletli dağıtılması gerektiğini söyleyen Topçu “Emekçiler milli gelirden kendi paylarını talep etmelidir bunun içinde birleşmek ve mücadele etmek zorunludur” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)
Özgür Akgül
ÖNCEKİ HABER

‘Görevde yükselme için adil sınav gerekli’

SONRAKİ HABER

Leyla Güven'e "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa