09 Aralık 2009 00:00

Halkın çıkarı şirketlerin kârından önemli

Antakya Çevre Koruma Derneği, Ulus Alanı’nda ‘GDO’ya hayır’ yazılı dev bir mısır balonuyla GDO’lu ürünleri protesto etti.

Paylaş

Antakya Çevre Koruma Derneği, Ulus Alanı’nda ‘GDO’ya hayır’ yazılı dev bir mısır balonuyla GDO’lu ürünleri protesto etti.
Eylemde konuşan Çevre Koruma Derneği Üyesi Dr. Ali Kanatlı, vatandaşların yarar ve çıkarlarının şirketlerin kâr hırsının üzerinde olduğunu söyledi.
Dr. Kanatlı, Türkiye’nin bir genetik yıkıma sürüklenmemesi için her türlü meşru mücadelenin sürdürüleceğini belirterek, GDO’ları yasallaştırmaya çalışanların deşifre edilmeye devam edileceğini söyledi. Kanatlı, “Bizim topraklar bize yeter, bizim tohumumuz bize yeter, bizim gıdamız bize yeter. Kaybedilecek her dakika halkın sağlığını olumsuz etkileyecek binlerce ton GDO’nun ülkemize girişi demektir” şeklinde konuştu.
DARISI HALKIN BAŞINA!
Antakya’da GDO karşıtı eylem yapılırken milletvekillerinin tamamen organik meyve suları içtiği ortaya çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), can alan domuz gribi (H1N1) salgınına karşı yeni önlemler aldı. Bu önlemlerden birisi de üyeler lokantasında C vitamini yönünden zengin menü hazırlanması oldu. Her gün çok sayıda ziyaretçi ağırlayan milletvekilleri de çay yerine bitki çaylarına yönelirken, yiyecek ve içecek tercihlerini de değiştirdi. Üyeler lokantasına “Organik meyve suları” takviyesi yapıldı.
Karadut, üzüm ve nar olarak servis yapılan meyve suları, uluslararası ekolojik tarım normlarına uygun olarak üretiliyor.
SERİ NUMARALARINDAN TAKİP
Organik meyveler, hormon, kimyasal zirai ilaçlar ve GDO içermiyor. Sanayi tesislerinden ve anayollardan uzak, temiz tarım alanlarında yetiştiriliyor. Ürünlerin, şişe kapaklarında yer alan seri numaralarından, meyvenin hangi ekolojik tarladan geldiği de izlenebiliyor. Meyve suları şeker, boya veya herhangi bir katkı maddesi içermiyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Dönmemek üzere gidiyorlar

SONRAKİ HABER

Rasim Ozan Kütahyalı, Beyaz TV'ye geri döndü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa