09 Aralık 2009 05:00

Fabrikalarda keyfi düzen!

Çorlu’da işçiler iş ararken artık başvuru yaptıkları fabrikanın çalışma koşullarını değil, ücretlerin düzenli verilip verilmediğini soruyorlar.

Paylaş

Çorlu’da işçiler iş ararken artık başvuru yaptıkları fabrikanın çalışma koşullarını değil, ücretlerin düzenli verilip verilmediğini soruyorlar. Çünkü, kriz gerekçesi ile fabrikaların çoğunda ücretlerin zamanında ödenmemesi adeta kural haline geldi. İşçiler, ya aylarca ücret alamıyorlar ya da ödeme yapıldığında ücretlerin tamamını değil bir kısımını alıyorlar.
İşçi ücretlerini aksatan fabrika sayısı daha önce parmakla gösterilirken ‘kriz sonrası’ tekstil fabrikalarının nededeyse tamamında ücret ödemeleri düzensiz hale getirildi. Çalıştıkları fabrikalarda iki üç ay ücret alamayınca işi bırakan işçilerin alacakları da içeride kalıyor.
SUN TEKSTİL, İŞİ AYMAZLIĞA VARDIRDI
Sicili bozuk fabrikaların sayısı her geçen gün artarken, işi aymazlığa vuranların başında, eski ismi ile Çağdaş Tekstil yeni ismi ile Sun Tekstil geliyor. Yıllardır yüzlerce işçinin maaş ve kıdem tazminatlarını ödemeyerek el koyan patronlar, yine aynı yoldan devam ediyor.
Kriz döneminde işçilerin dört aylık ücretlerini vermeden kapanan fabrika, tekrar açıldığında eski işçilerinin bir kısmını geri çağırdı. Eski borçların verileceği ve düzenli maaş ödemesi yapılacağı sözü veren fabrika, eski borçlarını ödemediği gibi aylardır ücret ödemelerini de aksatmaya başladı.
Bir taraftan ücretler ödenmezken, diğer taraftan da işçiler üzerinde baskılar artırılıyor. Fazla makine bakmak zorunda kalan işçiler daha hızlı çalışmaya zorlanıyorlar. Eski ücretlerinin altında işe başlamalarına rağmen işçilere yapılan ödemelerde keyfi kesintiler yapılıyor.
Üceretlerini alamayan işçilerin sorunlarını tartışması için bir araya gelmeleri de yasak. İşçilerden Kenan Işık süreci şöyle özetliyor: “İki ay çalışıp ücret alamayınca işçi arkadaşlarla bir araya gelmeye başladık. Bunu duyan patronlar, benimle birlikte altı arkadaşımızı hiçbir ödeme yapmadan işten attı. Paramızı istediğimizde ise ‘size ödeme yapmayacağım, istediğiniz yere gidin’ diye bizi kovdu.”
İki aylık ücret alacakları içeride olmasına rağmen bayramda para isteyen işçinin ‘çok konuşuyor’ denerek hiçbir ödeme yapılmadan işten atılması, Sun Tekstil patronlarının keyfi uygulamalarını gözler önüne seriyor.
MAĞDURLAR BİRLEŞİYOR
Çağdaş/Sun Tekstil’den, on yıldır biriken bir milyon liradan fazla ücret ve tazminat alacağı olan yüzlerce işçi, alacaklarını bırakmak istemiyor. Daha önce de hukuki girişimlerde bulunup sonuç alamayan işçiler, şimdi hukuki ve meşru mücadele yollarını deneyerek alacaklarını patronlara bırakmayacaklarını belirtiyor.
Fabrika 2005 yılında kapandığında atılan 95 işçiden biri olan Ali İncesu, süreci söyle anlatıyor: “Çağdaş Tekstil 2005 yılında kapanınca biz de dava açılması için Av. Haşim Korkmaz’a vekalet verdik. Ama daha davanın açılıp açılmadığını bile bilmiyoruz. Hiçbir sonuç alamadık. Bütün işçilerin iki aylık maaşları ve tazminatları duruyor. Daha sonra öğrendik ki, bizim avukat patronun avukatlığını da yapıyor.”
Sun/Çağdaş Tekstil mağdurları, patronların işçilerin parasını vermemekle kalmayıp aynı zamanda kayıt dışı çalışarak haksız kazanç elde ettiğini belirtiyorlar. Çağdaş Tekstil’den milyarlarca alacağı olduğunu belirten Hüseyin Demir, “Hep 12 saat çalıştık ama sürekli asgari ücretten gösterdiler. Biz bu olayın üzerine giderek paralarımızı almak istiyoruz” diyor.
Yıllardır mağdur olduğunu belirten Fehim Çiçek ise “biz her türlü koşullarda çalıştık ama hakkımızı alamadık. Tacim Demir şimdiye kadar bizi oyaladı ama artık beklemeye tahammülümüz yok. Şimdi parasını alamayan işçileri bir araya getirip paralarımızı alacağız. Gerekirse fabrikanın kapanmasını da göze alıp her türlü mücadeleyi yürüteceğiz” diyerek, kararlılıklarını belirtiyor. (Çorlu/EVRENSEL)

AÇ, KAPA, MAĞDUR ET!
Fabrikanın tarihi adeta işçilerin haklarını gasp etmenin tarihi... 1996 yılında Çorlu’da 30-40 işçi ile üretime başlayan Çağdaş Tekstil’de keyfiyet 1998 yılından sonra başlamış.
Önce ikramiyeler kaldırılmış, sonra ücret ödemelerinde aksamalar başlamış. İkramiye gibi sosyal haklar kaldırılırken, sigortasız işçi çalıştırmak yaygınlaşmış. Aynı dönemde yeni yatırımlar yapılarak makine sayısı çoğaltılmış. Sonrasında çıkartılan işçilere tazminat ödemesi yapılmaz olmuş. Çağdaş Tekstil, 2005 yılında kapanana kadar, yüzlerce işçi giriş çıkış yapmış ve hep işçilerin 2-3 aylık ücretleri içeride kalmış. 2005’te fabrika kapanırken çalışan 95 işçinin o zamanki değeri ile 350 milyarlık kıdem ve ücret alacağı ödenmemiş. Fabrika bir yıl sonra, anlaşmalı olarak patronun köylüsü İsmet Serçe’nin patron sıfatıyla Sun Tekstil adı ile yeniden faaliyete geçmiş. Fabrika 2008 yılının aralık ayında kriz gerekçesi ile kapanırken, işçilerin dört aylık ücret alacakları içeride kaldı.
Tuncay Sağıroğlu
ÖNCEKİ HABER

Üretim arttı kimse inan(a)madı!

SONRAKİ HABER

Sarf malzemesi eksiği nedeniyle hastanelerde ameliyatların ertelendiği iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa