09 Aralık 2009 00:00

Karanlık provokasyon

DTP Meclis Grubu, kapatma davası ve son gelişmeler gündemleriyle toplandı. Gruba, DTP’li belediye başkanları ile...

Paylaş

DTP Meclis Grubu, kapatma davası ve son gelişmeler gündemleriyle toplandı. Gruba, DTP’li belediye başkanları ile aralarında Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Prof. Dr. Cengic Güleç, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Haydar Kaya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda emek ve demokrasi güçleri de katılarak destek verdi.
‘KARANLIK PROVOKASYON’
Alkışlar arasında kürsüye gelen DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır’da polis kurşunuyla; İstanbul’da otobüse atılan molotofkokteyli sonucu yaşamını yitiren gençlerin öldürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Bizleri tarifsiz acılara boğdu” dedi. Gelinen noktayı, “Dilin sustuğu, sözün bittiği anlar” diye nitelendiren Türk, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 7 askerin yaşamına mal olan saldırıyı da “Karanlık bir provokasyon olduğu gün gibi ortada” diye nitelendirdi. Bu provokasyonun biran önce açığa kavuşturulmasını isteyen Türk, bu acıların, yasların herkesin ortak acısı olduğunu söyledi.
33 ASKER BENZETMESİ
Türk bu saldırıyı, DEP’in kapatılması sürecinde 33 askerin öldürülmesine benzeterek, “1993’te yine barışçıl gelişmesi için parlamentoda çaba harcarken, 33 askerin öldürülmesi için birileri düğmeye bastı” dedi. Aynı planların şimdi de yürütüldüğünü belirten Türk, acıların dinmesi, akan kanın durması için verdikleri çabaların engellenmek istendiğini ifade etti.
KAPATMA MEŞRU OLMAZ
2007 kasım ayında açılan ve iki yıldır bekletilen davanın aniden gündeme getirilmesinin düşündürücü olduğunu vurgulayan Türk, “Elbette takdir mahkemenindir. Karar siyasi bir karar olacaktır, Türkiye’yi bir bütün olarak etkileyecektir” diye konuştu. Türk, “Hiçbir hukuki ilke, yok edilmeye çalışılmış bir halkın demokratik istemlerini ilk kez Meclis çatısı altında açıkça dile getiren bir partinin kapatılmasını meşru göremez, gösteremez!” dedi.
‘AKP KAÇMAK İSTİYOR’
AKP’nin açılım sürecinde DTP’yi engel göstererek kamuoyunu maniple ettiğini belirten Türk, DTP’nin 2.5 yıldır parlamentoda verdiği mücadele olmasa AKP’nin açılımın A’sından bile söz edemeyeceğini söyledi. AKP’nin açılımdan kaçmaya çalıştığını, ancak kaçamayacağını belirten Türk, “Bu yol açılmıştır. Geri dönüş yok. AKP olsa da olmasa da Türkiye kendi barışına ve demokrasisine mutlaka kavuşacaktır” uyarısında bulundu.
HİZAYA GETİRME ÇABASI
İki yıldır bekletilen davanın gündeme getirilmesi sürecine dikkat çeken Türk, “İzmir’deki olayların ardından Başbakan’ın partilerini suçladığı, hükümet sözcüsünün de ‘DTP kendini kapattırmak istiyor’ dediği bir süreçte davanın gündeme geldiğinin” altını çizdi. Türk, kendilerine “Ya hizaya geleceksiniz ya da siyaset dışına itileceksiniz” denildiğini aktardı.
ANLAMI KALMAZ
Anayasa Mahkemesi’nin parti kapatma konusunda iktidarı uyardığını, “yetkimizi sınırlayın” dediğini ancak AKP Hükümeti’nin iki yıldır bir adım dahi atmadığını belirten Türk, partileri kapatılır, grupları düşürülürse parlamentoda bulunmalarının anlamı kalmayacağını söyledi.
Türk, sözlerini şu çağrıyla bitirdi: “DTP barışın, diyaloğun ve kardeşliğin köprüsüdür. Halkların kardeşliğinin dinamitlenmemesi için bu köprü yıkılmamalıdır.” (Ankara/EVRENSEL)

‘BİZ UYARDIK, HÜKÜMET ADIM ATMADI’
İmralı’ya da dikkat çekerek, durumdan haberdar olur olmaz, eski deneyimlerinden hareketle Hükümet nezdinde girişimlere geçtiklerini belirten Türk, “Durumu izah ettik, toplumun bu hassasiyetlerini ortaya koyduk, doğuracağı tehlikeleri dile getirdik” dedi. Türk, fakat hükümetin bir adım dahi atmadığının altını çizerek, ortaya çıkan tablodan ve bundan sonra olacaklardan Hükümetin ve Başbakan’ın sorumlu olduğunu söyledi.

BAHÇELi’DEN TEHDiT
MHP lideri Devlet Bahçeli, MHP grup toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi. “Üniter devlet yapısının tasfiye süreci başlıyor” diyen Bahçeli, “Farklılıkların körüklenmesi ülkemizi kutuplaşmalara sürükler. Şehitlerle canilerin aynı kefeye sokulması, milletimizde öfkelenmeye neden olmaktadır. Zehir şişesi bir kez açılırsa aziz millet kavramının devamının söz konusu olmayacağını ifade ettik” diyerek, ayrılıkçı mesajlar verdi ve ‘sokak hareketleri’ tehdidinde bulundu. Bahçeli tehditlerini şöyle sürdürdü: “Türk milleti her şeye rağmen bugüne kadar sükunetini korumayı bilmiştir. Hükümetin girdiği yoldan dönmemesi halinde değerlerine saldırılan milletin çok daha fazla sessiz kalması beklenemez. Millet ayağa bir kez kalkarsa ne ortada hükümet, ne iş birlikçi lobileri, ne de Kandil kadroları kalır.”

‘FIRSATI KAÇIRMADI’
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında Tokat’taki saldırıyı ve gündemdeki konuları değerlendirdi. Baykal, “Bunu (Tokat saldırısı) hazmetmek sineye çekmek kabul edilemez. Artık bir hiyanete dönüşmektedir” dedi. Yaşanan gelişmeleri barış çabalarına çatmak için kullana Baykal “Bir üniversiteli öldü, dün Serap’ı kaybettik. Bu acılar derken, 7 şehit haberi... Bu noktadan sonra halen hiçbir şey olmamış gibi bu yola devam etmek bilinmelidir ki artık gaflet olmaktan, dalalet olmaktan çıkmakta, Mustafa Kemal’in nutkunda söylediği gibi hıyanete dönüşmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

DTP Genel Merkezi’ne saldırı

SONRAKİ HABER

Rize Güneysu'da hukuksuz HES inşaatı tam gaz devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...