10 Aralık 2009 00:00

Balatçık TEKEL işçisi öfkeli

KİMİSİ Mersin’den gelmiş, kimisi Tokat’tan, kimisi İstanbul’dan... Kapatılan fabrikalardan...

Paylaş

KİMİSİ Mersin’den gelmiş, kimisi Tokat’tan, kimisi İstanbul’dan... Kapatılan fabrikalardan... 4-c’yi kabul etmeyerek kurulu düzenlerini, ailelerini, evlerini bırakıp gelmişler. Daha İzmir’e tam alışmadan şimdi de geldikleri fabrikayı kapatıyorlar. Özelleştirme politikaları yüzünden kapatılmak istenen Türkiye’nin en büyük Yaprak Tütün İşletmelerinden biri olan Balatçık TEKEL fabrikasında çalışan 1300 işçi, yaşanan son olaylardan sonra hem Başbakan’a hem sendikalarına öfkeli.
150 yıldır çalışan TEKEL’in vergi rekorları kırdığını; ülke ekonomisine, THY, çocuk esirgeme gibi kurumlara kaynak aktardığını hatırlatan işçiler, ancak son 10-15 yıl içinde hükümetlerin satmak için sürekli bir zemin hazırladığını söylüyorlar. Kota koyanların, siparişleri iptal edenlerin kendileri olmadığını belirten işçiler, işçileri suçlu göstermenin, devletin sırtında yük göstermenin düşündürücü olduğunu vurguluyorlar.
4-C ÖLÜMDÜR
Kapanan fabrikalarda çalışan işçiler 4-c statüsünde hiç çalışmadı. 4-c’ye geçince bir işkolunda birçok sosyal haklardan yoksun, yılın 9-10 ayı 600 TL gibi bir ücretle çalışıp evlerine bakmak zorunda kalacaklar. “Bu parayla geçimimizi nasıl sağlarız” diye soran işçiler, “Yılda 10 ay çalıştıracaklar, hastalanmak yok, izin almak yok, müdür ‘Yarın gelme’ dediğinde gelemezsin. Hani AKP Hükümeti adaletli ve eşitlikçiydi?” sözleriyle tepkilerini dile getiriyorlar.
TEKEL’deki memurların tüm haklarıyla yatay geçiş yapabileceklerini belirten işçiler, “Peki biz işçilere neden 4-c’yi gösteriyorlar?
‘KPSS sınavına girin memur olun’ diyorlar. Bizim de elimiz kalem tutuyor, hepimiz o sınavları TEKEL’e girerken sözlü ve yazılı verdik, bize niye yatay geçiş hakkı tanımıyorlar? Bütün gençliğimiz bu fabrikada geçti, şimdi en sağlamımız bel fıtığı. emekliliğimize daha 5-10 yıl var, Bize bu halde kim iş verir?” sorularını sıralıyor.
BİR TE KENDİLERİ Mİ!
Başbakan’ın son günlerde TEKEL işçileri için sarf ettiği sözlere içerlenen işçiler, öfkelerini şu sözlerle dile getiriyorlar: “Bu ülkenin başbakanı ister oy versin ister vermesin kimseye ‘domuz’ diyemez. Bu halde olmamızın suçlusu işçi değildir. Askere ‘yatıyorlar’ diyor, işçiye ‘yatıyorlar’ diyor, çiftçiyi azarlıyor; bir sen mi çalışıyorsun, senin çocukların çok çalışmaktan mı Amerikalarda okuyorlar, oğlun çok çalıştığı için mi gemi aldı? Tütüne kota koy, piyasayı yapancı tütüne sonuna kadar aç. Üretimi durdur, yatırım yapma, sonra da yan gelip yat de...”
Sendikaya da tepkili olan işçiler, Türk-İş yönetiminin yıllardır oyalama taktiğiyle sorunu müzakere ile çözeceğini söylediğini ama hiçbir sonuç alınamadığını belirterek soruyorlar: “Şimdi ‘Ankara’da büyük bir eylem var diyorlar’, iş işten geçtikten sonra ne önemi var? Yıllardır maaşlarımızdan kesilen aidatlar ne zaman kullanılacak, tam sırası değil mi?” (İZMİR)


‘İNTİHAR EDECEĞİMİZE MÜCADELE EDERİZ’
Mehmet Eşitmez: 292 milyon TL’ye içki fabrikasını sattılar. 6 ay sonra alan firma 800 milyon TL’ye tekrar sattı. Sorarım size; zarar eden bir fabrika 6 ayda bu kadar değerlenir mi? Mersin’den 2007’de geldim. 2 çocuğumun ikisi de burada okuyor, şimdi 4-c kapsamında alacağım parayla ne yapayım? Çocuklarımın geleceğini karartıyorlar. Bu işin sonuna gelmiştir artık TEKEL işçisi, her şeyi yapacaktır. Yarın çocuğumuza bakamadığımız için intihar edeceğimize mücadele ederiz daha iyi.
Recep Cömert: Sendika “Ankara’ya gidelim” diyor ama iş işten geçmiş, 4-5 yılım kaldı emekliliğe. Bundan sonra ne yaparım bilmiyorum. Bize 4-c diyorlar, verecekleri 600 TL ile nasıl idare ederiz? Şu anda burada iş olmamasının nedeni işçiler değildir. Bütün devlet kurumları kapatılıyor. TEKEL’den sonra sıra şeker fabrikalarında. Biz iş istiyoruz, bütün yasal haklarımızla yatay geçiş hakkı istiyoruz

3-4 YIL DOĞRU DÜZGÜN ZAM ALAMADIK

Vedat Üsta: Yavaş yavaş kapatılan Türkiye’nin birçok ilindeki fabrikalardaki işçileri diğer kurumlarda emekliliği gelmiş işçilerle değiştirseydiler bu sorun çözülürdü. Bütün işçileri 3 fabrikada istihdam ediyorlar, tabii ki fazla olur. Şimdi 4-c diyorlar, 10 ay çalışacak 2 gün üstünde izin kullanamayacak bütün esnek çalışma kurallarını uygulayacaklar. Başbakan’a verilen bilgiler yanlış. Biz kendi isteğimizle buralara gelmedik. Devlet politikası TEKEL’i bu hale getirdi. Ailemizi geçindirecek bir maaş versinler, ikramiyelerimizden bile vazgeçeriz. TEKEL işçisinin çok maaş aldığını söylüyorlar, son 3-4 yıl doğru düzgün zam bile alamıyoruz.
Tekin Bilgen: Sadaka kültürünü geliştirip kendilerine bağlamaya çalışıyorlar. TEKEL zarar ediyor diyorlar, peki zarar eden firmayı Amerikan firmaları almak için niye uğraşsın? Taşeron işçilerin bile 4-c’liden daha fazla sosyal hakları var. Bakanlar, “Sizleri mağdur etmeyeceğiz, yatay geçiş yapacağız” diyorlardı ama Başbakan olmaz diyor. Resmen padişahlık kurmaya çalışıyorlar. Çalışmıyor diyorlar bizler için ama günlük bir sürü TIR gelip gidiyor, bunlar ne peki? Bence sigara fabrikalarının kapatılması tamamen dini bir karar, siz yapınca günah ama yabancılar yapınca sevap, nasıl bir iş bu?..

Cihan İşçi
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TEKEL işçileri AKP’den topluca istifa etti

SONRAKİ HABER

3'üncü köprüden geçmeyen araçlar için halkın cebinden 1,6 milyar lira daha çıkacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa