10 Aralık 2009 05:00

İş bırakma emek ve demokrasi mücadelesine güç verdi

DİYARBAKIR, G.Antep, Dersim ve Van’dan KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri Bölge’de güçlü bir...

Paylaş

DİYARBAKIR, G.Antep, Dersim ve Van’dan KESK’e bağlı sendikaların yöneticileri Bölge’de güçlü bir katılımla başarılı bir şekilde gerçekleştirilen 25 Kasım uyarı grevinin ortaya çıkardığı sonuçları gazetemize değerlendirdi. Yapılan değerlendirmelerde grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı, insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları, parasız eğitim ve parasız sağlık talepleriyle gerçekleştirilen grevin başarısında emekçilerin birliğini esas alma ve işyerlerine dayalı çalışmanın belirleyici olduğu belirtildi. Yapılan değerlendirmelerde öne çıkan bir diğer önemli nokta ise halkın eylemi ileri düzeyde sahiplenmesi; savaş koşullarının tahrip edici etkisine karşı barış ve demokrasi taleplerinin dillendirilmesi oldu.
HALKLA BÜTÜNLEŞME MORAL VERDİ
Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Karahan, 25 Kasım’da Diyarbakır’da eğitim işkolunda yaklaşık 6 bin kamu emekçisinin iş bıraktığını ve bu başarıda özellikle bütün işyerlerinde greve hazırlık toplantılarının yapılmış olmasının etkili olduğunu ifade etti. “Haklı mücadelemiz zamanında ve yerinde paylaşıp ortak mücadeleyi örünce daha iyi sonuçları elde edeceğimizi gördük” diyen Karahan, KESK’in önümüzdeki dönemde geçmişte kurulan Emek Platformu ve diğer birleşik mücadele alanlarının geliştirilmesi için çaba göstermesi gerektiğini belirtti. Halktan aldıkları desteğe de dikkat çeken Karahan, “Bölgede savaşın etkilerinin hakim olmasına rağmen ilimizde toplumun birçok kesiminden destek almamız bizi onurlandırdı. Doğru bir iş yaptığımız görüldü ve halkımızla bütünleşmemiz bize moral verdi” değerlendirmesini yaptı.
SES G.Antep Şube Başkanı Behçet Ekşili de, sağlıkta uygulanan yıkım politikaları karşısında halktan olumlu tepkiler aldıklarının altını çizdi. Ekşili, “Eylem günü ve sonrasında halktan çok olumlu tepkiler aldık. Çünkü hükümetin uyguladığı sağlıkta yıkım politikalarına karşı son dönemde halkta daha fazla tepki göstermeye başladı. Özellikle katkı paylarının yükseltilmesi sorunları büyüttü. Krizden etkilenen emekçi kesimler muayene ücretlerini ödemekte zorlanıyor. Bu durum halkın desteğinin artmasında etkili oldu” sözleriyle halkın greve verdiği desteği anlattı.
ÖRGÜTLÜĞE İNANÇ ARTTI
Eğitim Sen G.Antep Şube Başkanı Ali Ersönmez, 25 Kasım grevinin hakların korunması noktasında coşku, heyecan ve örgütlülüğe dair inanç yarattığını ifade ederek grevin “önümüzdeki döneme dair ortak toplumsal sorunlar ve ihtiyaçlar çerçevesinde bir mücadele pratiği ortaya konulduğunda ciddi bir muhalefetin etkisinin görüleceğini ders olarak ortaya koyduğunu” belirtti. Ersönmez, “Ayrıca konfederasyon olarak Memur Sen eyleme katılmasa bile Memur Sen üyesi birçok emekçi de iş bıraktı. Birçok okulda ücretli öğretmenler dahi greve katıldı. Hatta bu kesimler tarafından eylemin bütün sendikalar tarafından ortaklaştırılamaması da eleştirildi. Bu da önümüzdeki dönemde yürütülecek çalışmanın tarzı konusunda bize ciddi ipuçları verdi.” Diyerek, Memur Sen’in greve katılmamasına rağmen üyelerinin işyerleri üzerinden eylemlere katılmış olmasının önemine dikkat çekti. Dersim’de 25 Kasım grevini değerlendiren Tüm Bel Sen Şube Başkanı Mazlum Doğan, iş bırakma eyleminin kamu emekçilerinin grev yapma güçleri olduğunu gösterdiğini söyledi. “Kamu emekçilerinin ortaya çıkardığı gücün işçi sınıfının gücü ile birleştirilerek ilerletilmesi gerekiyor” diyen Doğan, demokrasi ve insanca yaşam mücadelesi için ezilen ve sömürülen bütün halk kesimlerinin birleşik mücadelesinin örülmesi gerektiğini ifade etti. Dersim KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hıdır Demir, ortaya çıkan sonuçları “Bundan sonra asıl olan şikayet eden değil, müdahale eden bir perspektifle geniş yığınları birleştirerek çalışmalarının örgütlenmesini esas almalıyız” sözleriyle ortaya koydu. Demir, Bu çalışmaların en somut hali yereller olarak başlatılan, iş yerlerine dayanan hizmet üretiminden gelen güçle sürdürülmesi gerektiğini dile getirdi. (DiyarbakırEVRENSEL)

DEMOKARSİ VE BARIŞ TALEPLERİ ÖNE ÇIKTI

25 Kasım grevinin Van’da ortaya çıkardığı sonuçları değerlendiren Eğitim Sen Şube Sekreteri Sinan Gündüz, eylemin Van için emek mücadelesinde kabuk değişimi yarattığını belirtti. Bölge’de sanayinin olmamasının emekçilerin sınıf bilincinin geri kalmasına yol açtığını söyleyen Gündüz, buna rağmen eylemin Van’da başarılı geçtiğini ve bir ilk olarak KESK üyesi emekçiler tarafından “Bu iş yerinde grev var” pankartlarının asıldığını ifade etti. İş bırakma eyleminde sağlık iş kolunda özellikle parasız sağlık ve bölgeler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması taleplerinin öne çıktığını söyleyen SES Van Şube Başkanı Yılmaz Berki, grev hakkının önünün açılmasına yönelik çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini belirtti. Berki, “Ülkedeki iç savaşın etkisiyle demokratik talepler ve barış talepleri de ön plana çıkmıştır” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Öğrencilere destek

SONRAKİ HABER

dilop’un Eylül-Ekim sayısında: Bir kültür emektârı Celîlê Celîl

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa