10 Aralık 2009 00:00

ULAŞIM EMEKÇİLERİNE SUS PANTE

25 KASIM’da bir günlük uyarı grevi gerçekleştiren kamu emekçilerine hükümetin cevabı suspante (görevden el çektirme) oldu.

Paylaş

25 KASIM’da bir günlük uyarı grevi gerçekleştiren kamu emekçilerine hükümetin cevabı suspante (görevden el çektirme) oldu. BTS ve Ulaşım-Sen üye ve yöneticisi 16 kişiyi kapsayan karar, TCDD Genel Müdürlüğü’nün Personel Yönetmeliği’ne atıfta bulunan Teftiş Kurulu tarafından verildi.
Kararı “gözdağı amaçlı” diye nitelendiren kamu emekçileri, bugün bütün illerde kitlesel basın açıklamaları yaparak arkadaşlarına sahip çıkacak ve “Grev yasal haktır” diyecekler.
Gazetemize konuşan BTS Adana Şube Başkanı Mehmet Gök, 25 Kasım grevinin özellikle ulaşım işkolunda etkili olduğunu söyledi. Hükümetin, kamu emekçilerinin taleplerini dikkate almak yerine böylesi kararlarla emekçileri yıldırmak istediğini belirten Gök, bu kararın ikinci bir greve davet olduğunu söyledi. İşten el çektirme kararına karşı etkili eylem kararları alınmasını beklediklerini aktaran Gök, Adana şube olarak iş bırakma dahil her türlü eyleme hazır olduklarını duyurdu. Greve çıkmayı suç olarak görmediklerini kaydeden Gök, “Eğer suç olarak görüyorlarsa bütün kamu emekçileri olarak bu suçu işlediğimize dair dilekçeler vereceğiz” dedi.
KEYFİ VE HUKUKSUZ
BTS Adana Şube Yöneticisi Tonguç Özkan da bu kararla gözdağı verilmek istendiğini belirtti. Geçici olarak açığa alma kararının keyfi ve hukuksuz olduğuna dikkat çeken Özkan, “Demokrasi, insan hakları, hukuk diyen AKP Hükümeti, kamu emekçilerinin talepleri söz konusu olunca gerçek yüzünü gösteriyor. Ancak bizi mücadelemizden alıkoyamayacaklar. Üretime dönük eylemlerle bu saldırıya sesiz kalmadığımızı göstereceğiz” dedi.
İş bırakma ve sendikal mücadeleden dolayı daha önce de haklarında soruşturmalar açıldığına dikkat çeken BTS Yöneticisi Ahmet Avşar, şunları söyledi: “Biz mücadelemize devam edeceğiz. Baskılar, soruşturmalar bir çözüm olmayacaktır. Çözümün yolu, kamu emekçilerinin taleplerini karşılamaktan geçiyor.”
CEZA VERİLENLER
BTS Adana Şube Başkanı Mehmet Gök, BTS Adana Şube yöneticileri Ahmet Avşar ve Tonguç Özkan, BTS İzmir Şube Yöneticisi Oğuz Özçamlı, BTS Balıkesir Temsilcisi Şemistan Çetin ile BTS üyeleri Yaşar Yalçın, Ali Rıza Gültekin, Akın Eker, Hazım Engin ve Gürdal Uzunkaya, Ulaşım-Sen Eskişehir Şube Başkanı Dursun Gözen, Ulaşım-Sen Sakarya Şube Başkanı Cihat Koray, Ulaşım-Sen Adana Şube Başkanı Muhittin Topal ile Ulaşım-Sen üyeleri Özcan Gökçay, İbrahim Güllüce ve Uğur Baran. (Adana/EVRENSEL)
Halil İmrek- Cumali Akkaş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım’ı aşan grevler örgütlenmeli

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...