10 Aralık 2009 00:00

Bayramiç raporu açıklandı

ÇANAKKALE’nin Bayramiç ilçesinde 25 Kasım’da Kürtlere yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin görgü tanıklarıyla görüşülerek hazırlanan raporda...

Paylaş

ÇANAKKALE’nin Bayramiç ilçesinde 25 Kasım’da Kürtlere yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin görgü tanıklarıyla görüşülerek hazırlanan raporda, Kürtlerin evlerine yönelik saldırıların MHP eğilimli kişiler tarafından gerçekleştirildiği, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve kaymakamlığın da buna seyirci kaldığı belirtildi.
Olayların hemen ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan İHD Çanakkale şube yöneticileri Hayrettin Pişkin, Zübeyir Özkaya, EMEP Çanakkale İl Başkanı Kenan Erkul, DTP İl Başkanı Ramazan Kırca’dan oluşan heyet, görgü tanıkları ve mağdurlar ile görüşerek rapor hazırladı. Raporda, görgü tanıkları ve mağdurların olaylara ilişkin ifadelerine yer verildi. Rapora göre olaylar sırasında evi taşlanan Taner Demir, MHP’li Tevfik Kıyı, Kenan Aygün, Belediye Parkı İşletmecisi Necdet Pozam, İlkokul Müdürü Hasan Yüksel tarafından yönlendirildiğini iddia etti. Demir, Emniyet Müdürü Alaattin Tekin ile Kaymakam Şahin Aslan’ın da olaylara müdahale etmediğini söyledi. Heyetin görüştüğü AKP Bayramiç İlçe Başkan Yardımcısı Birol Mutluay, olaylara MHP’li grubun karıştığını belirtti. MHP Bayramiç İlçe Başkanı Ali İhsan İşçen ise “göstericileri dağıtmak amacıyla olay yerine gittiğini” savundu. İlçe Başsavcısı Mustafa Ayaz ise soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Heyet, olayda 4 evin hedef alındığını belirterek, “meydana gelen olaylarda, güvenlik güçlerinin kasıtlı ve ihmalkar davrandıkları” kanaatine vardıklarını bildirdi. (ÇANAKKALE)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın’da ‘Dersim 38’ etkinliği

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...