10 Aralık 2009 05:00

Polis, yaşama hakkı tanımıyor

ULUSLARARASI İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınlanan iki rapor, Brezilya ve Nijerya'daki polis terörünü gözler önüne serdi.

Paylaş

ULUSLARARASI İnsan Hakları Günü nedeniyle yayınlanan iki rapor, Brezilya ve Nijerya'daki polis terörünü gözler önüne serdi.
İnsan Haklarını İzleme Örgütü (HRW), suç işleme oranının en yüksek olduğu ülkelerden Brezilya'nın Rio de Janerio ve Sao Paulo kentlerinde polisin son 6 yılda çoğu yargısız infaz olmak üzere 11 binden fazla kişiyi öldürdüğünü açıkladı. HRW tarafından hazırlanan raporda, yargısız infazlar nedeniyle yalnızca birkaç polis memurunun suçlandığı, bu ölümlerin çoğu kez polis raporlarına "tutuklanmaya direnme" olarak geçen şüpheli ölümler olduğu belirtildi. Kuruluşun ABD direktörü Jose Miguel Vivanco, "Zanlıların yargısız infaz sonucu öldürülmesi şiddet suçlarına bir cevap değildir. Rio ve Sao Paulo halkı, polis şiddetine değil daha etkin politikalara ihtiyaç duyuyor" dedi.
Hükümet istatistiklerine yer verilen raporda, polisin Sao Paulo ve Rio'da 2003'den beri 11 bini aşkın kişiyi öldürdüğü belirtildi. Raporda, 2008'de Sao Paulo polisinin tutuklama sırasında her 348 kişiden birini, Rio polisinin de her 23 kişiden birini öldürdüğü kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

POLİS, HER YERDE AYNI POLİS

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa