10 Aralık 2009 00:00

Gayriresmi öğretmene gayriresmi görevden alma

ATAMASI Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYOP) dün bir kez daha sesini duyurmaya çalıştı.

Paylaş

ATAMASI Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYOP) dün bir kez daha sesini duyurmaya çalıştı.
AYOP üyesi bir grup ataması yapılmayan öğretmen, “Daha da KPSS’ye girmem”, “Ücretli köle olmayacağız” yazılı dövizlerle Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplandı. Alkış ve sloganlarla atamalarının yapılmamasını protesto eden öğretmenler adına konuşan Yusuf Yıldız, “İnsan olmanın getirdiği en temel haklardan biri olan çalışma hakkı, gün geçtikçe elimizden alınıyor. Keyfi uygulamalara maruz kalıyor, çalışma koşullarının ağırlığı altında eziliyoruz” dedi.
KEYFİ GÖREVDEN ALMALAR
Yıldız, görevden almaların keyfi bir hale getirildiğini belirterek, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde öğretmenlik yapan İrfan Balık’ı örnek gösterdi.
Balık’ın 25 Kasım uyarı grevine katıldığı için öğretmenlik görevinden alındığını ve okul yönetimine gönderilen yazıda, “mazeretsiz olarak derse girmediği için görevine son verildiği” ifadesinin yer aldığını kaydeden Yıldız, “Ancak ücretli öğretmenlik gibi hiçbir özlük hakkı olmayan bu uygulamada izin almanın da resmi bir yolu yoktur” dedi.
Yıldız yaşadıkları durumu, “Zaten açlık sınırının altında bir ücretle çalışıyoruz. Mağdur edilen öğretmenlerin bir de bu şekilde, sebep göstermeksizin ya da sudan sebeplerle istedikleri an görevlerine son verebilmeleri sabrımızı taşırmaktadır” şeklinde özetlerken, Milli Eğitim Bakanlığı’nı keyfi uygulamalara son vermeye çağırdı.
DİRENE DİRENE ATANACAĞIZ
Yapılan açıklamanın ardından bakanlık önünde bir süre oturma eylemi yapan AYOP’lular, “Ücretli köle olmayacağız”, “Direne direne atanacağız” sloganlarıyla, Millli Eğitim Bakanlığı’nı, ücretli öğretmenliğe son vermeye ve kadrolu atama yapmaya çağırdı.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

ÜŞÜDÜK DİYEN ÖĞRENCİLER YOL KAPATTI

SONRAKİ HABER

Dalış rekortmeni Derya Can Salda Gölü’nde rekora dalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa