10 Aralık 2009 05:00

ÜŞÜDÜK DİYEN ÖĞRENCİLER YOL KAPATTI

EYÜP’te okudukları lisede kaloriferlerin yanmaması nedeniyle derslerde üşüyen öğrenciler, yol kapatarak eylem yaptı.

Paylaş

EYÜP’te okudukları lisede kaloriferlerin yanmaması nedeniyle derslerde üşüyen öğrenciler, yol kapatarak eylem yaptı. Battaniye ve eldivenlerle derse giren öğrenciler, “Refhan donuyor” pankartı açarak sorunun bir an önce çözülmesini istedi.
REFHAN DONUYOR
Eyüp Refhan Tümer Lisesi’nde öğrenim gören öğrenciler, havaların soğumasına rağmen hâlâ kaloriferlerin yanmamasına isyan etti. Liseli öğrenciler, kalorifer sorununun bir an önce halledilmesi için yol kapatıp protesto eylemi yaptı. Sınıflarından çıkan ve “Refhan donuyor” pankartı açan öğrenciler, daha sonra okullarının önünden geçen Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapattı. “Koyun değil öğrenciyiz”, “Üşüttük”, “Donuyoruz duyan var mı?” yazılı dövizlerle caddeye inen öğrenciler, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Isınma hakkımız engellenemez” şeklinde sloganlar attı.
HA DIŞARDA HA SINIFTA!
Öğrenciler adına açıklama yapan Dilara Anıl, “Eğitim ve öğretim nasıl temel hakkımızsa ısınmak da temel hakkımız” dedi. Okulda gittikçe soğuyan havaya rağmen dışarıdaki ortamdan farklı olmayan sınıflarda eğitim gördüklerini belirten Anıl, “Şu anda gündemde olan H1N1 virüsü de soğuk havalarda ve hijyenik olmayan ortamlarda kolaylıkla yayılabilmektedir. Okulumuz hijyen ve sıcaklıktan yoksundur. Devletin eğitime ayırdığı bütçeyle donuyoruz. Okulumuzda şu an ısınamıyoruz” diye konuştu. Eğitim yılının başlangıcında okul tuvaletlerinin de bakıma alındığını ve 3 ayda ancak açılabildiğini belirten öğrenciler, ısınma sorununun da uzun sürmesinden endişeli olduklarını dile getirdiler. Öğrenciler, sınıflarda battaniye ve eldivenle dolaştıklarını, öğretmenlerinin de kendilerine destek verdiğini söyledi. Eylem yapan öğrencileri, açıklamanın ardından öğretmenleri sakinleştirdi. Cadde üzerindeki öğrenciler, öğretmenlerinin uyarılarıyla tekrar sınıflarına döndüler.
SORUNU ÇÖZME SÖZÜ VERDİLER
Sorunun İGDAŞ ve okulun doğal gaz tesisatını yapan müteahhit firma arasındaki projeden kaynaklandığını açıklayan Çırçır Mahalle Muhtarı Yusuf Gül de, vali yardımcısı ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileriyle görüştüklerini, sorunu 2 gün içinde çözecekleri sözünü aldıklarını ifade etti. Yol kapatan öğrencileri tekrar sınıflara gönderen ve eylemi sona erdiren Biyoloji Öğretmeni Ömer Kanpak da öğrencilerin haklı olduğunu kaydetti. Kendilerinin de üşüdüğünü belirten Kanpak, “Öğretmenler bir şey diyemiyor. Milli Eğitim bugün yarın sorun çözülecek diyor” şeklinde konuştu. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

HAYATIN İÇİNDEN

SONRAKİ HABER

Tuzla'da bir deri fabrikasında çıkan yangın söndürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa