11 Aralık 2009 00:00

‘Başbakan halkı düşünmeden konuşuyor’

Domuz gribi can almaya devam ederken, buna karşı önlem almayan hükümet ve devletin kurumlarının üzerine bir de..,

Paylaş

Domuz gribi can almaya devam ederken, buna karşı önlem almayan hükümet ve devletin kurumlarının üzerine bir de Başbakan’ın “Ben aşı olmayacağım” demesi, kafaları hayli karıştırmış bulunuyor. Okullarda aşı vurmanın yüzde 10’larda seyrettiği koşullarda işçiler açısından durum farklı değil. Ambarlı Limanı işçileri Başbakan’ın söylediklerinin kafa karışıklığına yol açtığını, bu nedenle aşı olmak isteyenlerin bir anda fikir değiştirdiğini, Başbakan aşı olmuyorsa bir bildiği var anlayışının hakim hale geldiğini belirtiyorlar.
BAŞBAKANIN SÖZLERİ KAFA KARIŞIKLIĞI YARATMIŞ
Domuz gribinden, GDO ürünlerine kadar birçok konuyu konuştuğumuz liman işçilerinin, en çok da domuz gribi konusunda kafaları karışmış durumda. Başbakan’ın “Ben aşı olmayacağım” dediği andan itibaren insanların aşı olmaya şüpheyle baktıklarını ve aşı olmak istemediklerini, belirten işçilerin bu konuda kafaları karışık. Başbakan gibi aşı olmayı düşünmeyen işçiler de var, buna karşı Başbakan’ın her türlü sağlık kontrolünden geçtiğini, arkasında doktorlar ordusu olduğunu ve sürekli arkasından sağlık ekibinin dolaştığını belirterek, “Diğer meselelerde olduğu gibi, yine olan bizlere oluyor” diye tepki gösterenler de. “Başbakan her türlü gıdayla düzenli ve sağlıklı besleniyor, işçiler ne yiyecek, asgari ücret ve çalışma koşulları ortada, onun için sadece aşılanmak yetmez, halkının daha sağlıklı koşullarda yaşamasının olanaklarının sağlanması gerek” diyen liman işçileri halkın toplu olarak kullandığı alanların daha sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesinin, sağlık açısından önemine dikkat çekiyor. Başbakanın açıklamasına karşın domuz gribinden ölenlerin sayısının yüzlerce olmasının sorumlusunun kim olduğu konusundaki sorumuza yanıt veremeyen işçiler açısından ölümlere rağmen aşı konusunda kafalarındaki soru işaretleri var olmaya devam ediyor.
GDO’LU ÜRÜNLER HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR
Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) halk sağlığını tehdit ediyor, bunların yasaklanması ve ithalinin önlenmesi gerektiğini söyleyen Liman işçileri, ABD ve İsrail tarafından üretilen hiçbir yiyecek ve giyecek ürününü alınmamasından yana olduklarını, bunların yasaklanmasını istediklerini belirtiyorlar.
“Bizim topraklarımız ve tarımımız bize yeter, neden oralardan ürün alalım, üstelik genetiği değiştirilmiş ürün alalım” diyen işçiler bu konuda esas sorumlunun hükümet olduğunu belirtiyor. “Ne yediğimiz domatesin, ne de meyvenin tadı eskisi gibi değil. Biz pazara ve marketlere geleni almak zorunda kalıyoruz. Bunun buralara kadar gelmesini önlemek lazım, üreticilerle, tüketiciler arasında doğrudan yetiştirilmiş ürünlerin gelmesi gerekiyor” diye konuşan liman işçileri bunu da yetkililerin sağlaması gerektiği konusunda hem fikirler. Geçenlerde salatalık almış bir kamyoncunun iki günlük yolculuk sonunda salataların yolda kendi kendisine büyüdüğünü ve çuvalları patlattığına tanık olduğunu kendine anlattığını dile getiren işçi “Bunları bırakın yemek taşımak bile doğru değil. Bu konuda devletin ve hükümetin önlem alması gerekir” dedi.
Kürt sorununda gelinen aşamanın giderek zorlaştığı ve yeniden çatışma ortamına doğru sürüklenildiği endişelerini taşıyan işçiler, “Sorunun tartışıldığını, fakat rahat tartışılmadığını” dile getirdiler. Çözüm konusunda farklı düşüncelerin ve anlayışların ülkeyi çatışma ortamına doğru sürüklediğini, herkesin dikkatli ve sağduyulu olması gerektiğini belirten işçiler, bu konunun tartışılmasının yararlı olacağını düşünüyorlar. (İstanbul/EVRENSEL)
Seyit Aslan
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MAMAKLILAR BAZ İSTASYONU İSTEMİYOR

SONRAKİ HABER

Aydın Erdem’in ölümü Meclis’e taşındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...