11 Aralık 2009 05:00

‘Bu tablo değişmek zorunda’

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) 37. Olağan Büyük Kongresi Ankara’da başladı.

Paylaş

TÜRK Eczacıları Birliği (TEB) 37. Olağan Büyük Kongresi Ankara’da başladı. Hükümetin ilaç alanındaki politikalarını 4 Aralık’ta kepenk kapatarak protesto eden eczacılar, kongrede eylemlilik sürecinin nasıl devam edeceğini tartışacaklar.
TEB’in dün Ankara Hilton Hotel’de başlayan Olağan Büyük Kongresi’nin açılışına TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu, AKP İstanbul Milletvekili ve TEB eski Başkanı Mehmet Domaç ve CHP Hayat Milletvekili Abdulaziz Yazar ile çeşitli eczacılık fakültelerinin dekanları katıldı.
Açılış konuşmasını yapan TEB Başkanı Erdoğan Çolak, 4 Aralık’ta hükümeti uyarmak için yaptıkları eyleme ilişkin hükümet ve SGK yetkililerinden gelen açıklamalara tepki gösterdi. Bazı eczacılara “hizmeti aksatmadığı için” teşekkür eden SGK’nın, eczacıların geçmiş tarihli reçeteleri evlerinden işleme aldıkları anlaşılınca tehditlere başvurduğunu kaydeden Çolak, “Tehditlere boyun eğmeyeceğimizi artık onlar da anlamıştır diyorduk ama sanırım önümüzdeki dönemde bunu bir daha görmek istiyorlar ” dedi. 4 Aralık’taki gelişmenin iki cephesi bulunduğunu söyleyen Çolak, bir yanda sağlık ve ilaç sunumunda görevli eczacıları piyasa şartlarına terk edenlerin, diğer yanda ise eczacılık alanında toplumsal iyiyi önceleyen adaletli bir sistem kurulması için mücadele edenlerin bulunduğunu ifade etti.
‘SAĞLIĞA İKTİSADIN DİLİ HAKİM OLDU’
Eczacıların fiyat düşüşlerine, sağlık alanında mali tedbirlere karşı olmadığını belirten Çolak, “Ancak sınırlı sermayesi ile yaşamaya ve yaşatmaya çalışan binlerce eczanemizi kaybetmemize neden olacak süreç karşısında, bizlerin de sessiz kalması mümkün değildir” dedi.
Uygulanan sağlık politikaları nedeniyle eczacıların her gün yeni bir sorunla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Çolak, eczacıların hizmet sunduğu kişi sayısı her yıl artarken, her gün daha fazla eczane kapandığına dikkat çekti. İyi sağlık hizmetinin gelir seviyesine bağımlı kılındığını belirten Çolak, “Sağlık teknik bir meseleye indirgeniyor ve ekonomi bürokratların masa başı çalışmalarına göre belirleniyor. Sağlık alanından iktisadın dili daha fazla egemen olmaya başlıyor” dedi.
‘İLAÇ SANAYİİNE 800 MİLYONLUK İKRAM’
Çolak, eczacıların 4 Aralık’ta vermek istediği mesajın çok açık olduğunu vurgulayarak, eczacıların “Yaşamak için yaşatmak istiyoruz ve serbest piyasanın hoyrat işleyişinde zayıf meslektaşımızın üzerine basarak yükselmeye direniyoruz” dediklerini söyledi.
İlaç sanayii ile ilgili bakanlıklarla SGK arasında imzalanan protokolle, ilaç alanında 3.3 milyar TL tasarrufun 2.5 milyar TL’ye indirilerek, aradaki 800 milyon TL’nin ilaç sanayiine “ikram edildiğine” dikkat çeken Çolak, aynı düzenlemeyle eczanın stok süresi 60 gün olmasına rağmen 45 günlük geçiş sürecinin 5 güne indirilmesini eleştirdi. Çolak, “Bizim bu tabloya kökten bir itirazımız var. Bu tablo değişmek zorunda. Değiştirmezlerse değiştireceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)AKP’Lİ MEHMET DOMAÇ PROTESTO EDİLDİ
Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) Olağan Büyük Kongresi’nde AKP İstanbul milletvekili ve TEB eski Başkanı Mehmet Domaç eczacılar tarafından protesto edildi.
Domaç, konuşmasında bir ilacın piyasa çıktığında 67 lira olduğunu ve o ilacın şu anda 9 liraya düştüğünü söyleyince salondaki eczacılar “Kim verdi o fiyatı?” diye bağırarak seslerini yükselttiler ve tepki gösterdiler.
Domaç, “Türkiye’de artık enflasyonsuz ortamda eczacılık yapma devrindeyiz. Türkiye’de buna zor alışacağız ama alışacağız” deyince salonda “Doğalgaz neden pahalı, benzin neden zamlı?” şeklinde sesler yükseldi ve alkışlarla Domaç’ın konuşması engellenmeye çalışıldı. Domaç, konuşmaya devam etmek istedikçe alkışlar ve ıslıklarla tepkiler bir süre devam etti. Bunun üzerine Domaç, “Birbirimize tahammüllü davranırsak bu kongreden çıkarız. Ben daimi üyeyim ve konuşma hakkım vardır” dedi ama alkışlı protesto bitmedi.
ÖNCEKİ HABER

İnsan Hakları Günü’nde baz istasyonlarını şikayet ettiler

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa