11 Aralık 2009 00:00

Göz göre göre gelen kaza

ISPARTA’da 57 yolcunun öldüğü uçak kazasıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre uçağın kalkmadan önce arızalı olduğu biliniyormuş.

Paylaş

ISPARTA’da 57 yolcunun öldüğü uçak kazasıyla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın hazırladığı rapora göre uçağın kalkmadan önce arızalı olduğu biliniyormuş.
Isparta’daki uçak kazasında hayatını kaybeden yolculardan Özgen Berkol Doğan’ın avukatı Şehnaz Doğan Yüzer, uçağın piste iniş sırasında flapların (inişlerde ve kalkışlarda kanat yüzeyini genişleterek daha düşük hızlarda daha fazla kaldırma kuvveti sağlayarak, uçağın daha kısa mesafede kalkmasına ve inmesine yardımcı olan hareketli parçalar) açılmaması nedeniyle pas geçtiğini söyledi.
Ulaştırma Bakanlığı Hava Aracı Kaza Nihai Raporu ‘nu değerlendiren Yüzer, “Rapora göre görgü tanıklarının pas geçti ifadesiyle operasyon memurunun ifadesi birleştirildiğinde, pilotlar büyük ihtimalle flapları açmaya çalışırken üzerinde uyarıcı ışık bulunmayan tepeye, uçaktaki EGPWS (uçağın kontrollü inişini sağlayan cihaz) arızası yüzünden çarptılar” dedi.
Ulaştırma Bakanlığı Soruşturma Kurulu Başkanı Feridun Seren başkanlığındaki heyet tarafından hazırlanan raporda, uçak Isparta seferine çıkmadan önce son operasyon görevini yapan Çelebi Operasyon Memuru Basri Yılmaz’ın da ifadelerinin bulunduğunu kaydeden Yüzer, şöyle devam etti: “Basri Yılmaz, ifadesinde ‘Load Sheet’i tamamladıktan ve Boarding sona erdikten sonra kaptana sundum. Serhat Kaptan’a onun istediği gibi oturtma planı yapılınca TOW SG’nin 16 çıktığını, oysa Onur Air’in aynı tip uçaklarında 8-12 olarak kaptanlara verildiğini söyledim. Kaptan da bana ‘Kusura bakma işine müdahale ettim, ancak flap çıkmıyor’ dedi. Bu arıza nedeniyle uçağın geciktiğini ve yine bu nedenle teknisyen Alaattin Bey’in de son anda uçağa alındığını öğrendim ve onu da yolcu listesine ekledim’ diyor. Ulaştırma Bakanlığı’nca hazırlanan rapora göre uçak hareket etmeden önce arızalıymış, yani kaza bağıra bağıra geliyorum demiş.”
Yüzer sözlerine, “Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘Pilotlar normal güzergah dışına çıktılar ve dağa çarptılar’ diyor. Oysa hiç kimse pilotların flaplar açılmadığı için pist üzerine alçalmaya başladıkları halde inmekten vazgeçip, havada bir tur daha atarak flapları açmaya çalışmış olabileceklerini ve bu sırada araziyi de bilmedikleri için yüksek tepeye çarptıklarını söylemiyor. Evet, bu kaza bir pilotaj hatasıdır. Çünkü o pilotların işlerini kaybetme korkusuyla arızalı olduğunu bile bile bu uçakla uçmaları gerçek bir sorundur” diyerek devam etti. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gezici Festival Artvin’de

SONRAKİ HABER

NBA’in efsane basketbolcusu Kobe Bryant hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...