11 Aralık 2009 00:00

Gezici Festival Artvin’de

15. GEZİCİ Festival’in yolculuğu Artvin’de devam ediyor. Festival, Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla 11 Aralık’tan itibaren...

Paylaş

15. GEZİCİ Festival’in yolculuğu Artvin’de devam ediyor. Festival, Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla 11 Aralık’tan itibaren Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması ile Artvin’de sinemaseverlerle buluşacak.
Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği, açılışı geçen hafta Ankara’da yapılan 15. Gezici Festival’in ikinci durağı Artvin olacak. 11-17 Aralık tarihleri arasında Artvin’de sinemaseverlerle buluşacak olan Festival’de film gösterimlerinin yanı sıra söyleşiler ve atölyeler de düzenlenecek. Festival, bugün akşam saat 20.30’da Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Ezel Akay’ın yeni filmi Yedi Kocalı Hürmüz’le açılacak.
15. Gezici Festival’in Artvin’deki tüm gösterimleri Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde, ücretsiz gerçekleşecek.
ALTIN BOĞA İÇİN YARIŞACAKLAR
Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda, Almanya, Fransa, Güney Kore, İrlanda, İsveç, Kanada, Romanya, Singapur, Şili ve Türkiye’den 2009 yapımı toplam 10 film yarışacak.
Filmler, Mısırlı Oyuncu Basma Ahmed Hassan, İsrailli Sinema Yazarı Edna Fainaru, İngiltereli Yönetmen Ineke Smits, İtalyalı Sinema Yazarı Jay Weissberg ve Yönetmen Reha Erdem’den oluşan jüri tarafından değerlendirilecek.
Festivalin ulusal ve uluslararası konukları da Artvin’de ağırlanacak. Yarışmalı bölümde gösterilecek Bay Kim’in Avare Günleri, Burada, Yepyeni Bir Hayat, İki Dil Bir Bavul filmlerinin yönetmenleriyle birlikte Bornova Bornova filminin oyuncuları filmlerin gösterimlerinin ardından seyircilerin sorularını yanıtlayacak.
32 ÜLKE, 111 YÖNETMEN, 93 FİLM
Artvinli sinemaseverler ayrıca; “Karşı”, “Türkiye Sineması 2009”, “Anısına: Halit Refiğ”, “30 Yıl Önce, 30 Yıl Sonra Almanya”, “Özel Gösterim”, “Litvanyalı Bir Avangard: Audrius Stonys”, “Kısa İyidir” bölümlerinde gösterilecek 32 ülkeden 111 yönetmenin toplam 93 filmini izleme şansı bulacaklar.
ARTVİNLİ ÇOCUKLAR SİNEMADA!
Festival’in Polonya Büyükelçiliği ve Alman Kültür Merkezi’nin katkılarıyla hazırladığı “Çocuk Filmleri” bölümünde bu yıl Almanya ve Polonya’dan özel bir seçki gösterilecek. Artvin Valiliği ve Artvin Belediyesi’nin katkılarıyla okullardan sinemalara film izlemeye götürülecek pek çok çocuk hayatlarında ilk kez sinemaya gitme deneyimini yaşayacak.
FESTİVALE GÜNLÜK GAZETE
Türkiye’den amatör ve genç film yazarlarını bu alanda desteklemek amacıyla düzenlenecek film yazarlığı atölyesi de Artvin’de yapılacak. Atölye çalışması sırasında festivalin günlük gazetesi Nisimazine Artvin çıkarılacak ve festival izleyicisi ve konuklarına ücretsiz dağıtılacak.
Festival’in Artvin’den sonraki durağı ise Makedonya’nın Üsküp kenti olacak.


BİR HAFTALIK SİNEMA OKULU
Sinema Konuşalım buluşmaları bu yıl dördüncü kez düzenlenecek. Geçtiğimiz üç yıl boyunca “bir haftalık okul” olarak anılan “Sinema Konuşalım” bu yıl Artvin’de gerçekleşecek ve Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim ve Senem Aytaç’ın yürütücülüğünde yönetmen, senaryo ve film okuma atölyeleri düzenlenecek. Bu yıl Gezici Festival ve Bilkent Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen Belgeseyir Uluslararası Belgesel Film Yapım Atölyesi’nde Türkiye ve Gürcistan’dan sinema öğrencilerinin katılacağı bir atölye yapılacak ve Artvin konulu filmler çekilecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

O vali yine konuştu!

SONRAKİ HABER

Üreticiler, Tüm Köy Sen için kurucu heyet oluşturdu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...